Pięć nowych szkół zacznie działać w Łodzi. Efekt kompromisu z nauczycielami

Polska
Pięć nowych szkół zacznie działać w Łodzi. Efekt kompromisu z nauczycielami
Polsat News

Cztery szkoły podstawowe oraz liceum utworzono podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. To placówki, które miały się znaleźć w niezatwierdzonej ostatecznie sieci szkół, dostosowanej do reformy edukacji. Szkoły rozpoczną działalność we wrześniu 2018 r.

Jak tłumaczył odpowiedzialny za edukację wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela utworzenie tych pięciu szkół to efekt kompromisu z nauczycielami, dyrektorami szkół i rodzicami, jaki udało się wypracować podczas konsultacji dotyczących wdrażania w Łodzi rządowej reformy oświaty. Placówki te początkowo znalazły się w projekcie siatki szkół dostosowanej do nowego ustroju szkolnego. Nie został on jednak zatwierdzony, po zakwestionowaniu go przez łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego i odrzuceniu jego propozycji poprawek przez władze Łodzi.

 

"Wszystkie ustalenia zostaną zrealizowane"

 

W efekcie w Łodzi nie przyjęto specjalnej uchwały, na co radni mieli czas do końca marca. Oznacza to, że od nowego roku szkolnego rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, ale nie przybędzie żadna nowa szkoła podstawowa.

 

- W trwających od stycznia konsultacjach zobowiązaliśmy się wobec mieszkańców do powołania czterech nowych szkół podstawowych oraz dwujęzycznego liceum i słowa dotrzymamy. Wszystkie ustalenia zostaną zrealizowane, ale nie w trybie ustawowym, które przewidują przepisy związane z reformą, lecz swoim tokiem. Nie będzie przekształcania szkół, ale będą one powoływane - zapewnił wówczas wiceprezydent Trela.

 

Stosowne uchwały powołania pięciu nowych placówek edukacyjnych w Łodzi przedstawiono, a następnie przegłosowano podczas środowej sesji Rady Miasta.

 

Oznacza to, że magistrat utworzy cztery nowe szkoły podstawowe - nr 84 przy ul. Wici, nr 94 przy ul. Zacisze, nr 158 przy ul. Janosika i nr 198 przy ul. Czajkowskiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr XI z siedzibą przy ul. Kopcińskiego z nauczaniem w języku francuskim i angielskim.

 

Radni PiS zapowiadają złożenie swojego projektu uchwały

 

Powołane podstawówki będą zlokalizowane w budynkach, gdzie obecnie funkcjonują Gimnazja nr 3, 13, 33 oraz Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Natomiast liceum powstanie w budynku likwidowanego Gimnazjum nr 28.

 

Nauczanie w nowych szkołach rozpocznie się 1 września 2018 r.

 

- Padają pytania, dlaczego w przyszłym roku, a nie w tym. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że jesteśmy już w trakcie naboru. Zmiana daty na ten rok spowodowałaby zmianę w obwodach szkół, co wywróciłoby do góry nogami całą procedurę naboru - wyjaśniła radna SLD Małgorzata Moskwa - Wodnicka.

 

Będący w opozycji w łódzkiej radzie radni PiS zapowiedzieli złożenie projektu uchwały utworzenia szkoły podstawowej przy ul. Dubois oraz trzech kolejnych podstawówek, o które w swojej opinii wnioskował łódzki kurator.

 

PAP

 

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie