May jak Thatcher. Wysokie poparcie Brytyjczyków dla torysów

Świat
May jak Thatcher. Wysokie poparcie Brytyjczyków dla torysów
PAP/EPA/ANDY RAIN

Przed czerwcowymi wyborami przedterminowymi w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna z premier Theresą May na czele ma 49-procentowe poparcie, co dorównuje popularności, jaką miała w 1983 r., gdy premierem była Margaret Thatcher - wynika z sondażu Ipsos MORI.

W ankiecie telefonicznej przeprowadzonej na grupie 1004 dorosłych w dniach 21-25 kwietnia Partia Konserwatywna zyskała od poprzedniego sondażu 6 pkt proc., a opozycyjna Partii Pracy straciła 4 pkt proc. - do 26 proc. Liberalni Demokraci cieszą się niezmiennym 13-procentowym poparciem, a notowania Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) spadły o 2 pkt proc. do 4 proc.

 

61 proc. wyborców uważa, że Theresa May jest najodpowiedniejszą osobą na stanowisko premiera, podczas gdy na budzącego kontrowersje Jeremy'ego Corbyna wskazuje 23 proc.

 

"Nie ma oznak negatywnej reakcji na zwołanie wyborów"

 

Szef badań politycznych w Ipsos MORI Gideon Skinner powiedział, że prowadzenie May dorównuje najlepszym notowaniom torysów w kampanii wyborczej z 1983 roku. W tamtych wyborach konserwatyści pod przywództwem Thatcher zdobyli w liczącej 650 posłów Izbie Gmin 144 miejsca więcej niż laburzyści.

 

Jak podaje Reuters, Theresa May zakłada, że słabość Partii Pracy i nieoczekiwana odporność brytyjskiej gospodarki na Brexit umocnią w przedterminowych wyborach jej przewagę w Izbie Gmin przed rozmowami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

- Te liczby (wyniki sondaży) sugerują, że pierwsza reakcja opinii publicznej była taka, na jaką liczyła premier May: nie ma oznak negatywnej reakcji na zwołanie przez nią wyborów - dodał Skinner.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie