Lubnauer: mam nadzieję, że nie będzie już więcej odejść z Nowoczesnej

Polska
Lubnauer: mam nadzieję, że nie będzie już więcej odejść z Nowoczesnej
Polsat News

- Musimy odbudować poparcie dla Nowoczesnej. W dalszym ciągu mamy szanse, żeby przekonać wyborców do tego, że jesteśmy pewną alternatywą. Inaczej okaże się, że wielu Polaków znowu będzie musiało wybierać mniejsze zło - powiedziała w programie "Wydarzenia 22" nowa przewodniczącą klubu Nowoczesnej. - Czuję się odpowiedzialna za klub i mam nadzieję, że już nie będzie więcej odejść - dodała.

W środę Lubnauer została wybrana nową przewodniczącą sejmowego klubu Nowoczesnej. Zastąpiła Ryszarda Petru, który pozostaje szefem partii.

 

Petru będzie tworzył strategię

 

- Ryszard Petru powiedział wyraźnie, że czuje się odpowiedzialny za spadki partii w sondażach. W związku z tym pewną formułą takiego nowego otwarcia jest zmiana kadrowa. Teraz może on skoncentrować się na kierowaniu partią, czyli kwestii budowania strategii. Ja przynajmniej oczekuję tego, żeby przewodniczący partii brał odpowiedzialność za takie działania - podkreśliła Lubnauer.


Nowa przewodnicząca klubu powiedziała, że Nowoczesna ma do zaproponowania spójną wizję, która jest zawarta w programie. - Jesteśmy bardzo zdeterminowani do pracy, bardzo zaangażowani w pracę w Sejmie, jesteśmy klubem, który złożył 33 projekty ustaw. Trzy razy większa Platforma ma podobny dorobek. Myślę, że to wszystko wskazuje, iż Polacy powinni nam znowu uwierzyć - stwierdziła.

 

Bardziej aktywni, bardziej widoczni


Lubnauer wyjaśniła, jakie kroki zamierza podjąć Nowoczesna, by odzyskać zaufanie Polaków. - Przede wszystkim musimy zmienić trochę funkcjonowanie klubu i za to ja jestem odpowiedzialna. Musimy być bardziej aktywni i bardziej widoczni w tych branżach, w których nas mniej widać - powiedziała.

 

Na pytanie prowadzącego Grzegorza Kozaka o to, kto zdecydował o rozdzieleniu funkcji przewodniczącego sejmowego klubu i prezesa partii Lubnauer powiedziała, że tym razem nie była to decyzja kolegialna. - Tak zdecydował Ryszard Petru - przyznała.

 

Lubnauer: spieramy się z Platformą


Nowa przewodnicząca odniosła się także do wyników najnowszego sondaż, w którym PO wyprzedziła PiS, a także do współpracy z partią Grzegorza Schetyny - Niewatpliwie to dobry sygnał. Natomiast jeśli spojrzymy na ten sondaż, to zobaczymy, że i tak rządziłby PiS najwyżej w koalicji z Kukiz'15 - zauważyła.

 

Na temat różnic dzielących Nowoczesną i Platformę Lubnauer powiedziała: "Nowoczesna proponuje też światopoglądowo inny trochę program. Zwróćmy uwagę, że w tej chwili musimy wybierać między dwoma dość konserwatywnymi ugrupowaniami".

 

Podkreśliła, że .Nowoczesna jest za rozdziałem Kościoła od państwa. Ma także w programie rozwiązania, która pokazują pewne wolności obywatelskie.  - Stawiamy na rozwiązania racjonalnie-populistyczne np. nasz spór z PO dotyczy m.in. trzynastej emerytury lub 500 plus na każde dziecko, o to mam pretensje do PO - przyznała Lubnauer.

 

 

Na pytanie, czy wyborcom bardzo podobają się te wszystkie socjalne obietnice przewodnicząca klubu Nowoczesnej odpowiedziała, że nawet minister cyfryzacji Anna Streżyńska przyznała, że "najpierw trzeba zarobić, a potem wydawać pieniądze". - No i ten rząd rzeczywiście nadmiernie wydaje pieniądze. W ciągu roku dług publiczny wzrósł o blisko 100 mld zł, ale niestety przy poprzedniej kadencji też się podwoił - zauważyła Lubnauer.

 

- A przecież nikt z nas nie chce mieć Grecji, kraju który ma kłopoty z finansowaniem emerytur i pensji urzędników. Nowoczesna jest takim podmiotem, który racjonalizuje politykę. Jedną z ustaw, którą zgłaszaliśmy była o np. zracjonalizowanym budżecie - zaznaczyła.

 

Według posłanki wielu Polaków chce takiej racjonalnej polityki. - Jeżeli płaci się podatki, to oczekuje się dobrych usług państwa. Jeżeli spojrzy się na ochronę zdrowia, edukację, widzimy, że te dziedziny od lat nie działają najlepiej - oceniła Lubnauer.

 

Petru czuje się odpowiedzialny za wszystkich Polaków

 

Prowadzący Grzegorz Kozak zapytał na koniec czy Ryszard Petru może być "lokomotywą", która pociągnie do przodu Nowoczesną. - Myślę, że w tej chwili jego decyzje pokazują, że jest człowiekiem odpowiedzialnym, który zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności za projekt Nowoczesna, ale także czuje się odpowiedzialny za wszystkich Polaków. Ja czuję się odpowiedzialna za klub i mam nadzieję, że już nie będzie więcej odejść - podkreśliła Lubnauer.

 

- Uważam, że jeżeli ktoś rozumie po co jest Nowoczesna i przyszedł do nas z dobrej intencji, jeżeli widzi, że mamy program, który bardzo wiele osób uważa za bardzo dobry - np. w opinii Leszka Balcerowicza mamy najlepszy program ze wszsytskich partii - to warto nam zaufać - powiedziała.

 

Polsat News

paw/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie