Kancelaria Sejmu cofnęła zgodę na organizację konferencji SLD

Polska
Kancelaria Sejmu cofnęła zgodę na organizację konferencji SLD
VaGla/Wikimedia Commons/domena publiczna

Kancelaria Sejmu cofnęła zgodę na organizację w Sejmie konferencji SLD oraz Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Jak dodał, decyzja została podjęta z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa.

Chodzi o konferencję zatytułowaną "Ochrona praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie". Miała się ona odbyć w sobotę w Sali Kolumnowej Sejmu.

 

Przedmiotem obrad miały być m.in. założenia do obywatelskiego projektu ustawy zmieniającego - jak to określono - "represyjną" ustawę oraz powołanie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Na konferencję zgodnie z informacją zapraszali posłowie SLD do Parlamentu Europejskiego: Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke oraz prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych Zdzisław Czarnecki.

 

Zgoda wydana, później cofnięta

 

Kancelaria Sejmu wydała zgodę na organizację, w środę jednak - jak poinformował Grzegrzółka - cofnęła swoją decyzję.

 

- Decyzja została podjęta z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa - organizator zgłosił do uczestnictwa w niej niemalże 700 osób. Dodatkowo, podkreślam, że zarówno liczba gości, jak i rzeczywista tematyka konferencji, nie była ujęta we wstępnym wniosku organizatorów  - argumentował.

 

Wcześniej szef Centrum Informacyjnego Sejmu informował, że we wstępnym wniosku konferencja została opisana jako dotycząca bezpieczeństwa kraju.

 

- Kancelaria Sejmu stara się zawsze w jak największym stopniu odpowiadać na propozycje i pomagać w organizacji różnego rodzaju spotkań i konferencji na terenie kompleksu sejmowego. Sejm to najwłaściwsze miejsce do wymiany poglądów i opinii w sprawach ważnych dla obywateli. W obecnej kadencji wielokrotnie były organizowane spotkania, konferencje i debaty eksperckie na różnorodne tematy, o które wnioskowały rozmaite środowiska, nie tylko polityczne. Jednocześnie w tej konkretnej sprawie Kancelaria Sejmu jest zmuszona cofnąć zgodę na przeprowadzenie konferencji - podkreślił Grzegrzółka.

 

Konferencja w Sali Kolumnowej

 

Według informacji na stronie internetowej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP sobotnia konferencja miała się odbyć w Sali Kolumnowej Sejmu pod hasłem "Ochrona praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie". W konferencji mieli wziąć udział m.in. b. premier Leszek Miller, b. minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski, b. szef Wojskowych Służb Informacyjnych Marek Dukaczewski, b. komendant główny policji Marek Działoszyński, gen. Waldemar Skrzypczak.

 

Zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną od października 2017 roku emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

 

PAP

 

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie