"Możemy mieć sytuację, w której bardzo wiele wyroków będzie drukowanych". W "Tak czy Nie" o reformie sądownictwa

Polska

Nie milkną kontrowersje wokół reformy sądownictwa forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. O przygotowywanych zmianach dyskutowali goście programu "Tak czy Nie" Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Michał Wójcik wiceminister sprawiedliwości. Zdaniem Lubnauer w sytuacji gdy politycy mianują sędziów, bardzo wiele wyroków może zostać drukowanych.

- To samo ugrupowanie ma wpływ na to, który prokurator zajmuje się sprawą, to samo ugrupowanie ma wpływ na cały proces od aresztowania do osądzenia. W takiej sytuacji, w której politycy mianują sędziów, to możemy mieć sytuację, w której to bardzo wiele wyroków będzie drukowanych - powiedziała Lubnauer.


Prokurator generalny "nic nie mógł, taki był system"


Wójcik zwrócił uwagę, że "niedługo ruszy komisja weryfikacyjna (ws. reprywatyzacji - red.)". - W czasach, kiedy niby była niezależna prokuratura, zamiatano sprawy pod dywan - powiedział wiceminister.


- Proszę zobaczyć, co mówił pan prokurator Andrzej Seremet przed komisją śledczą (ws. Amber Gold - red.). Nic nie mógł, taki był system - podkreślił.


Przypomniał, że "przed wojną był taki system i przez 20 lat do 2010 roku minister sprawiedliwości był prokuratorem generalnym". - W 2010 roku Platforma Obywatelska dokonała rozdziału. Ś.p. prezydent Lech Kaczyński powiedział wetuję, bo to będą patologie, i miał rację - dodał.

 

Sonda na polsatnews.pl

 

Na stronie głównej polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: czy, tak jak chce PiS, trzeba zwiększyć uprawnienia ministra sprawiedliwości wobec sędziów?

 

Zdecydowana większość z uczestników sondy uznała, że nie ma potrzeby zwiększania uprawnień ministra sprawiedliwości wobec sędziów - 72,5 proc. Za zwiększeniem uprawnień opowiedziało się 27,5 proc. głosujących.

 

Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" można oglądać w zakładce Nasze Programy.

 

polsatnews.pl

prz/luq/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie