Śledczy chcą przesłuchać 1500 klientów biura podróży Alfa Star

Polska
Śledczy chcą przesłuchać 1500 klientów biura podróży Alfa Star
Polsat News

Do 14 października prokuratura w Radomiu przedłużyła śledztwo związane z upadłością w 2015 r. biura podróży Alfa Star. Śledczy chcą przesłuchać 1500 klientów biura, których imprezy nie doszły do skutku w związku z ogłoszeniem upadłości spółki.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Małgorzata Chrabąszcz, osoby te będą wzywane na przesłuchanie w charakterze świadków do jednostek policji w miejscach zamieszkania.

 

W śledztwie oprócz klientów przesłuchiwane są także m.in. osoby z zarządu i rady nadzorczej spółki, pracownicy biura i kontrahenci.

 

Rzeczniczka dodała, że śledczy ustalają, jaka była kondycja finansowa radomskiej spółki Alfa Star w latach 2013-2015. Po zgromadzeniu dokumentów chcą w tej sprawie zasięgnąć opinii biegłego z zakresu księgowości.

 

Nikomu nie postawiono zarzutów

 

Prokuratura bada również, czy nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Alfa Star i oszustwa polegającego na tym, że biuro sprzedawało imprezy turystyczne, mimo że sytuacja firmy wskazywała na to, że w każdej chwili może dojść do ogłoszenia upadłości. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

 

Biuro podróży Alfa Star ogłosiło utratę płynności finansowej pod koniec sierpnia 2015 r. Ponad 1600 klientów biura przebywało wówczas w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Egipcie, Tunezji, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Zgodnie z procedurą, w sytuacji upadku biura podróży marszałek województwa uruchomił tzw. gwarancję ubezpieczeniową biura. Z tych pieniędzy opłacone zostały koszty powrotu klientów biura do Polski. Z gwarancji ubezpieczeniowej zaspokajane są także roszczenia tych osób, które zapłaciły za wycieczkę, ale nie zdążyły na nią pojechać.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie