Silne trzęsienie ziemi w Chile. Brak informacji o ofiarach

Świat
Silne trzęsienie ziemi w Chile. Brak informacji o ofiarach
PAP/EPA/MARIO RUIZ

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w poniedziałek Chile. Hipocentrum wstrząsu znajdowało się na Pacyfiku na głębokości 10 km, w odległości 35 km na zachód od Valparaiso - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie odnotowano większych strat.

Początkowo USGS podała, że wstrząsy miały magnitudę 6,6 - potem 6,8. Następnie skorygowała tę informację, wskazując na magnitudę 7,1. Takie trzęsienie jest uważane za silne i może być przyczyną poważnych szkód. Nie odnotowano jednak większych strat materialnych.

 

Do silnego, krótkotrwałego wstrząsu doszło o godz. 18.30 czasu lokalnego (godz. 23.30 w Polsce). W stolicy kraju, Santiago, miały zatrząść się budynki - pisze Reuters. W Valparaiso po alarmie ostrzegawczym dotyczącym tsunami wielu ludzi zaczęło w pośpiechu przemieszczać się w wyższe partie okolicznych gór.

 

Zaleca się oddalenie od linii wybrzeża

 

Służby hydrograficzne i oceanograficzne chilijskiej marynarki wojennej (SHOA) wykluczyły możliwość tsunami w swym komunikacie specjalnym. Jednak bezpośrednio po wstrząsie lokalne służby zalecały ludziom oddalenie się od linii wybrzeża - pisze agencja AFP.

 

Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Kraj wchodzi w skład tzw. pierścienia ognia na Oceanie Spokojnym (Pacific Rim of Fire), który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 proc. większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

 

Wstrząsy o sile 8,8 w 2010 r. spowodowały w Chile śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

 

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie