Radziwiłł: nie możemy zrezygnować ze szczepień obowiązkowych

Polska
Radziwiłł: nie możemy zrezygnować ze szczepień obowiązkowych
PAP/Jakub Kamiński

- Dzięki szczepieniom obowiązkowym mamy wciąż wysoką wyszczepialność. To dobre rozwiązanie, nie wymyślono niczego lepszego i nie możemy z nich zrezygnować - powiedział we wtorek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Szef resortu zdrowia mówił o tym podczas konferencji zorganizowanej z okazji odbywającego się Europejskiego Tygodnia Szczepień 2017. Podkreślił, że odejście od obowiązkowych szczepień byłoby błędem.

 

- Tam, gdzie zrezygnowano z nich, spadł odsetek osób zaszczepionych nawet do poziomu 60-70 proc. w przypadku niektórych zakażeń. Tymczasem jedynie 95-procentowa wyszczepialność populacyjna chroni przed chorobami zakaźnymi roznoszonymi droga kropelkową - dodał.

 

Na konferencji poinformowano, że w zakresie szczepień obowiązkowych, refundowanych z budżetu państwa, w Polsce nadal utrzymuje się wysoka wyszczepialność przekraczająca 95 proc. Tak jest w przypadku odry, która znowu pojawiła się w kilkunastu krajach Europy, szczególnie w Rumunii, gdzie zanotowano ostatnio najwięcej zachorowań.

 

Tylko nieznaczna część rodziców (kilka promili) rezygnuje ze szczepienia swych dzieci.

 

- Często są to osoby, które się wahają z powodu szumu informacyjnego na temat szczepień - powiedziała zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska. Przykładem takiej dezinformacji jest to, że szczepionki trójskładnikowe przeciwko odrze, różyczce i śwince (MMR) zwiększają ryzyko autyzmu u dzieci, co było wielokrotnie dementowane.

 

"Bardzo rzadko występują niepożądane działania"

 

Minister Radziwiłł przyznał, że zdarzają się działania niepożądane wywołane przez szczepienia, są one jednak marginalne, mimo masowej skali szczepień.

 

- Do niepożądanych odczynów poszczepiennych dochodzi bardzo rzadko, szczególnie do tych z poważnymi skutkami. Ciężkie powikłania zdarzają się w kilku, najwyżej kilkunastu przypadkach rocznie w całym kraju - dodał.

 

Dr Mark Muscat z Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Europy w Kopenhadze zapewniał, że poważne powikłanie z powodu zastosowania szczepionki zdarza się raz na 1 mln szczepień i jest wielokrotnie mniejsze niż np. ryzyko porażenia piorunem.

 

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH prof. Mirosław Wysocki ocenił, że trzeba poprawić w naszym kraju rejestrację niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

"Epidemie mogą powrócić"

 

- Przede wszystkim należy być czujnym, bo epidemie mogą powrócić - dodał. Zwykle zdarza się to wtedy, kiedy spada liczba szczepień, czego przykładem jest odra w Europie.

 

Minister zdrowia zapewnił, że nasz kraj jest dobrze zabezpieczony w szczepionki.

 

- Mamy bezpieczny, co najmniej trzymiesięczny zapas wszystkich szczepionek - podkreślił. Dodał, że powrócono do finansowania szczepień z budżetu państwa. W 2017 r. przeznaczono na ten cel 300 mln zł.

 

 

Szef resortu zdrowia przypomniał, że w 2017 r. do obowiązkowego kalendarz szczepień wprowadzono od dawna oczekiwane szczepienia przeciwko pneumokokom. Obejmują one dzieci do drugiego roku życia, które urodziły się po 1 stycznia 2017.

 

Szczepienie przeciwko pneumokokom

 

- Na zakażenia pneumokokowe choruje dużo dzieci, u wielu z nich mają one jedynie łagodny przebieg w postaci infekcji dróg oddechowych, jednak czasami powodują poważne uszkodzenia centralnego układu nerwowego oraz zgony - wyjaśniał Radziwiłł.

 

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że u dzieci do piątego roku życia pneumokoki są główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

 

Krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz powiedziała, że w naszym kraju szczepienia przeciwko pneumokokom będą prowadzone przy użyciu szczepionki PCV10.

 

- Efekty tych szczepień w postaci mniejszej liczby zakażeń pneumokokowych u dzieci, jak i u osób starszych powinny być widoczne za kilka lat - dodała.

 

Prof. Paradowska-Stankiewicz przekonywała, że rodzice nie powinni się obawiać, że dzieci, szczególnie w pierwszym roku życia, są poddawane wielu szczepieniom. - To przyjęta praktyka i nie ma powodów do jakichkolwiek wątpliwości i niepewności - podkreśliła. Dodała, że o liczbie i rodzaju szczepień podczas jednej wizyty powinien decydować lekarz.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie