Janush gwiazdą Światowego Dnia Pingwinów we wrocławskim zoo

Kultura
Janush gwiazdą Światowego Dnia Pingwinów we wrocławskim zoo
Facebook/ZOO Wrocław

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Pingwinów. Z tej okazji wrocławskie zoo włączyło się do akcji mającej na celu pomoc zagrożonym gatunkom tych ptaków. Dla wszystkich miłośników pingwinów to wyjątkowa okazja do bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wiosenne święto zostało ustanowione po tym jak naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych właśnie 25 kwietnia.

 

Obecnie na świecie występuje 16 gatunków pingwinów, z czego 10 uznanych jest za zagrożone, w tym 4 z nich za bliskie wyginięcia.

 

Człowiek największym zagrożeniem dla pingwinów

 

W ciągu ostatnich kilku lat populacja niektórych pingwinów spadła nawet o 80 proc. Największym zagrożeniem jest człowiek i jego działalność wpływająca negatywnie na środowisko naturalne. Do tego pojawiają się takie czynniki, jak brak pokarmu wynikający z przełowienia, zmuszający zwierzęta do dalekich podróży oraz zanieczyszczenie środowiska w postaci wycieków ropy.  

 

Jak ważna jest ochrona tych zwierząt doskonale zdają sobie sprawę pracownicy wrocławskiego zoo, którzy aktywnie włączyli się w akcję ratowania zagrożonych gatunków.

 

 

We wrocławskim zoo swój dom ma bowiem aż 85 pingwinów. Ptaki złożyły już 15 jaj z których niebawem wyklują się nowi, mali lokatorzy.

 

Tegoroczne obchody Dnia Pingwina we Wrocławiu przybiorą niecodzienną formę. W planach jest bowiem nadanie imion pięciu nowym pingwinom, które przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym jesienią. Gości witał będzie "najsłynniejszy pingwin w Polsce" - Janush, który w towarzystwie swojego opiekuna będzie starał się przybliżyć gościom codzienne życie tych uchodzących za nieporadne ptaków.

 

 

Cała akcja będzie połączona z charytatywną zbiórką pieniędzy mającą na celu zasilenie działań fundacji, która opiekuje się pingwinami w RPA, a którą aktywnie od kilku lat wspiera wrocławski ogród zoologiczny. "Chcemy, aby spotkania »Zoo na ratunek« pomagały ratować ginące gatunki zwierząt, więc nie pobieramy opłat za wstęp do zoo, lecz prosimy Państwa o wsparcie tego celu" - napisała Fundacja ZOO Wrocław  komunikacie.

 

polatnews.pl, fundacjadodo.pl, ZOO Wrocław

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie