"Pieniądze na jednego uchodźcę w Europie starczyłby na pomoc trzem rodzinom w Libanie"

Polska
"Pieniądze na jednego uchodźcę w Europie starczyłby na pomoc trzem rodzinom w Libanie"
pixabay.com/public domain

Według Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, które w Libanie organizuje wsparcie dla ofiar wojny, pieniądze przeznaczane na jednego uchodźcę w Europie wystarczyłyby w Libanie na kompleksową pomoc trzem rodzinom syryjskich uchodźców lub na zapewnienie dachu nad głową dziesięciu rodzinom.

Głównym celem PCPM w Libanie jest zapewnienie najuboższym uchodźcom dachu nad głową. - Dopłacamy rodzinom, konkretnym osobom do czynszu. Dzięki tej pomocy Syryjczycy mogą być pewni, że nie zostaną wyrzuceni na bruk, a Libańczycy z kolei są pewni, że co miesiąc będzie do nich wpływała konkretna kwota zgodnie z kontraktem - mówi Anna Konieczna PCPM.

 

Życie na miejscu jest dla wielu uchodźców bardzo trudne. - Trafiają zarówno do mieszkań, które są częścią większych budynków, garaży, ale też często do pomieszczeń gospodarczych, bez okien, zbudowanych z pustaków, z betonową podłogą, w których wcześniej żyły zwierzęta - opowiada Konieczna.

 

"Utrzymują się z tego, co dostają"

 

Syryjczycy starają się znaleźć pracę, zatrudniają się dorywczo na budowach, przy dowozie towarów do sklepu. - Większość rodzin, szczególnie te, gdzie nie ma mężczyzn, którzy mogliby pracować, utrzymuje się z tego, co otrzymują od organizacji międzynarodowych - mówi Piotr Stopka z PCPM, zaznaczając, że w Libanie żyje ponad milion Syryjczyków.

 

PCMP na miejscu zorganizowało także pomoc medyczną. Prowadzi klinikę stacjonarną, a także klinikę mobilną, która dojeżdża do 10 obozowisk namiotowych.

 

- Oprócz tego prowadzimy centrum edukacyjne, w którym organizowane są zajęcia wyrównawcze dla dzieci, które chodzą do szkoły i nie nadążają za programem libańskim - opowiada Konieczna. Jak dodaje, organizowane są także szkolenia zawodowe dla młodych Syryjczyków. - Przygotowujemy ich do zawodu elektryka, hydraulika. Uczestnicy tego kursu mogą również zostać asystentem pielęgniarki, farmaceuty, uczą się również obsługi komputera - podkreśla.

 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niesie pomoc w Libanie od 2012 r. Fundacja PCPM prowadzi na granicy z Syrią największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządową. Choć działania te są współfinansowane w części przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP i Organizację Narodów Zjednoczonych, to ich kontynuacja zależy od wsparcia prywatnych dobroczyńców.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie