Kukiz'15 przeznaczy zwrot kosztów poniesionych w trakcie kampanii na działalność dobroczynną

Polska

Kukiz'15 otrzymał zwrot kosztów poniesionych w trakcie kampanii wyborczej w wysokości ok. 3 milionów zł.; przeznaczymy te pieniądze na działalność dobroczynną i społeczną - poinformował we wtorek lider ugrupowania Paweł Kukiz. Przypomniał on we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że Kukiz'15 nie jest partią polityczną i nie pobiera subwencji partyjnych.

- Kukiz'15 otrzymał natomiast zwrot (kosztów) poniesionych w trakcie kampanii wyborczej, była to kwota blisko 3 milionów złotych. Te pieniądze zostają przeznaczane na działalność dobroczynną i społeczną - powiedział lider Kukiz'15.

 

Jak poinformował, 720 tysiące złotych zostało już przekazane "Solidarności Walczącej" na budowę Domu Weterana w okolicy Jeleniej Góry, 45 tysięcy złotych na samochód specjalny do przewozu osób niepełnosprawnych Fundacji Brata Alberta, a 30 tysięcy złotych na leczenie syryjskich dzieci.

 

- Czujemy się w obowiązku, aby te pieniądze zwrócić obywatelom w formie działalności dobroczynnej - podkreślił Kukiz'15.

 

Przeciwni finansowaniu partii z budżetu

 

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) przypomniał, że Kukiz'15 jest przeciwny finansowaniu partii z budżetu państwa.

 

Posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) poinformowała, że we wtorek rusza program regrantingowy, który będzie realizowany przez Fundację Potrafisz Polsko. Jak wyjaśniła, program ten ma na celu dofinansowywanie ciekawych inicjatyw charytatywnych lub społecznych.

 

Dzięki niemu - podkreśliła Ścigaj - mniejsze organizacje będą miały szansę na urzeczywistnienie swoich pomysłów w zakresie pomocy potrzebującym, czy aktywizacji środowisk lokalnych.

 

Fundacje, stowarzyszenia, spółki czy kluby

 

Regranting polega na tym, że środki otrzymane w formie grantu przez jeden podmiot, są przekazywane także w formie grantów innym podmiotom.

 

W pierwszym etapie konkursu przeznaczono na jego realizację 300 tys. zł, a w drugim etapie 1 mln zł. Fundacja w formie konkursu wyłoni najciekawsze inicjatywy i każdą z nich dofinansuje grantem w wysokości od 2 do 5 tys. zł.

 

O przyznanie dotacji mogą się ubiegać organizacje pozarządowe, kościelne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki i kluby sportowe nie działające w celu osiągnięcia zysku, których przychody za 2015 r. nie przekroczyły 300 tys. zł. oraz obywatelskie grupy nieformalne. Zgłoszeń można dokonywać przez stronę internetową fundacji do 31 maja.

 

Realizacja projektów odbędzie się w okresie od 1 lipca do 30 września. Każdy z projektów musi spełniać przynajmniej jeden z warunków: ma pomagać potrzebującym lub angażować obywateli. Ponadto projekty powinny zostać zrealizowane przy wsparciu społeczności lokalnej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie