Kreml odpiera zarzuty w sprawie rosyjskich cyberataków na sztab Macrona

Świat
Kreml odpiera zarzuty w sprawie rosyjskich cyberataków na sztab Macrona
PAP/EPA/Thibault Camus / POOL

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił we wtorek, że Rosja nie ma związku z atakami hakerskimi na sztab wyborczy kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona i oświadczył, że doniesienia na ten temat opierają się tylko na "fałszywych wiadomościach".

Podczas briefingu prasowego Pieskow powiedział, że Rosja byłaby zobowiązana, gdyby otrzymała od grupy badającej cyberataki informację, którą mogłaby zweryfikować. - Na razie bowiem te informacje nie wykraczają poza ramy takich, za które nikt nie ponosi odpowiedzialności, które nie mają żadnych podstaw oprócz wymyślonych fałszywych wiadomości - oświadczył przedstawiciel Kremla.

 

Pieskow zapewnił także, że Rosja nie jest powiązana z atakami hakerskimi na serwery związane z partią kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

 

"Rosja może próbować zaszkodzić Macronowi"  

 

Raport w sprawie cyberataków, których celem był sztab wyborczy Macrona oraz przedstawiciele niemieckiej Fundacji Konrada Adenauera, związanej z partią Merkel CDU, zapowiedziała firma cybernetyczna Trend Micro. Dziennik "New York Times" ocenił we wtorek, iż raport ten budzi obawy, że Rosja może próbować zaszkodzić Macronowi, który w niedzielę przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, i umocnić pozycję jego rywalki, szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

 

Maile z linkami do fałszywych stron internetowych   

 

Badacze ds. bezpieczeństwa z Trend Micro twierdzą, że 15 marca wykryli, iż grupa hakerów - ich zdaniem będąca jednostką rosyjskiego wywiadu - skierowała swą broń w kierunku sztabu Macrona. Hakerzy zaczęli rozsyłać do członków sztabu i powiązanych z nimi osób e-maile z linkami do fałszywych stron internetowych, które zostały zaprojektowane tak, aby wymusić na nich ujawnienie haseł.

 

W całości raport Trend Micro ma być opublikowany jeszcze we wtorek.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie