Kalisz: 641 oszukanych na 64 mln złotych

Polska
Kalisz: 641 oszukanych na 64 mln złotych
pixabay.com/e-gabi

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do kaliskiego sądu akt oskarżenia przeciw dwóm mężczyznom, oskarżonym o stworzenie piramidy finansowej. Mężczyźni w latach 2012 - 2016 r. mieli oszukać 641 osób na łączną kwotę 64 mln złotych.

Oskarżeni to 47-letni kaliszanin oraz 41-letni mieszkaniec jednej z podkaliskich miejscowości. Od maja 2016 r. przebywają w areszcie. Grozi im do 15 lat więzienia.

 

Rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler powiedział, że w toku przeprowadzonego śledztwa przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono obszerną dokumentację finansową oraz uzyskano kompleksowe opinie jednej z wiodących instytucji zajmującej się audytem finansowym.

 

- Mężczyznom zarzucono prowadzenie działalności bankowej bez pozwolenia, pranie brudnych pieniędzy, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości 64 mln zł na szkodę 641 pokrzywdzonych - powiedział prokurator.

 

Głównie na własne potrzeby

 

Według ustaleń śledztwa oskarżeni opracowali internetową platformę w postaci tzw. programu partnerskiego, za pośrednictwem którego zawierali z pokrzywdzonymi "umowy inwestycji".

 

- Zobowiązywali się do inwestowania wpłaconych przez klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED i deklarowali wypłatę kwoty wpłaconego kapitału oraz premii w postaci oprocentowania wynoszącego średnio 68 proc. w skali roku - wyjaśnił Meler.

 

Pokrzywdzeni inwestowali od kilku tysięcy do ponad 1 mln 600 tys. złotych.

 

- Pozyskane pieniądze mężczyźni przeznaczali głównie na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów, które to środki pochodziły z kolejnych nowych wpłat - powiedział prokurator.

 

Na poczet naprawienia szkody zabezpieczono majątek aresztowanych o łącznej wartości blisko 4 mln złotych - powiedział Meler.

 

PAP

jop/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie