Joanna Bator zdobywczynią niemieckiej nagrody literackiej

Kultura
Joanna Bator zdobywczynią niemieckiej nagrody literackiej
Wikimedia.org/Hartmut Salmen
Joanna Bator

Sukces polskiej pisarki w Niemczech. Joanna Bator jest tegoroczną laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej. Odbierze ją w kurorcie Ahlbeck w ramach rozpoczynających się w środę Uznamskich Dni Literatury 2017. Dziewiątej już edycji tego renomowanego spotkania z literaturą towarzyszy w tym roku motto: "Tożsamość - pilnie poszukiwana".

- Zależało nam na naświetleniu tematów, które tak poruszają dzisiaj ludzi: napływ uchodźców, nacjonalistyczne tendencje w Europie, Brexit. Tym bardziej, że jesteśmy na wyspie, na której żyją dwa narody, Polacy i Niemcy - tłumaczy w rozmowie z DW szef festiwalu Thomas Hummel.

 

Wędrówka ludów na wyspie Uznam


Jeden z najważniejszych tematów definiujący też poszukiwanie tożsamości, to wędrówka ludów. Miała i ma miejsce także na wyspie Uznam – po wojnie po polskiej stronie osiedlili się Polacy z dzisiejszej Ukrainy, w ostatnich latach Ukraińcy przybywają do Polski za chlebem. W samym Świnoujściu pracuje ich kilka tysięcy, z czego zresztą, jak mówi Thomas Hummel, wielu Niemców nie zdaje sobie sprawy, tak jak nie uświadamia sobie fantastycznych możliwości po polskiej stronie, z centralnym ośrodkiem całego regionu, Szczecinem.

 

- Akurat na takim pograniczu ludzie zastanawiają się, kim właściwie jestem? Niemcem, Polakiem, wyspiarzem, człowiekiem pogranicza, Europejczykiem? Myślę, że powinniśmy o tym rozmawiać, przypominać, że patrzenie na czubek własnego nosa nie wystarczy, że nie można zwracać się tylko na lewo czy prawo, tylko myśleć globalnie, bo tylko wspólnie jesteśmy w stanie rozwiązać te wszystkie aktualne problemy - dodaje Hummel.

 

"Znakomita obserwatorka relacji społecznych"


W takim duchu utrzymane są też książki Joanny Bator, tegorocznej laureatki Uznamskiej Nagrody Literackiej. Bator jest "znakomitą obserwatorką relacji społecznych", a tematy, jakie porusza, są "niepokojąco uniwersalne i jako takie stają się ważnym apelem o czujność, otwarte społeczeństwo obywatelskie i tolerancję" - czytamy w uzasadnieniu jury.


Nagroda w wysokości 5 tys. euro i stypendium na miesięczny pobyt studyjny na wyspie Uznam zostały przyznane Joannie Bator za całokształt jej twórczości. Nagroda zostanie wręczona w sobotę, 29 kwietnia. Tego samego dnia pisarka będzie czytała fragmenty swojej powieści "Ciemno, prawie noc", uhonorowaną w 2013 r. najważniejszą nagrodą literacką w Polsce NIKE.


Obok laureatki, gośćmi literackiego święta na Uznam będą też tak renomowani autorzy jak pionier francusko-niemieckiego pojednania i Europejczyk z przekonania Alfred Grosser, który w swojej najnowszej książce "Le Mensch: Etyka tożsamości" radzi, by nie robić tego, co tak zatruwa ludzi na całym świecie - nie pokazywać palcem na innych.


Uznamskie Dni Literatury trwają od 26 do 29 kwietnia. W ubiegłym roku odwiedziło je rekordowe 1,5 tys. gości. Pierwszą laureatką przyznawanej od 2011 r. Uznamskiej Nagrody Literackiej była czeska pisarka, autorka "Przyczynku do radości" i "Pieniędzy od Hitlera" Radka Denemarková, rok później otrzymała ją Olga Tokarczuk.


Deutsche Welle

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie