Japonia, Korea Płd. i USA będą zwiększać naciski na władze w Pjongjangu

Świat
Japonia, Korea Płd. i USA będą zwiększać naciski na władze w Pjongjangu
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Przedstawiciele Japonii, Korei Południowej i USA uzgodnili we wtorek, że będą zwiększać naciski na Koreę Północną, by reżim wstrzymał prace nad programem atomowym i rakietowym oraz by zapobiec kolejnym prowokacjom ze strony Pjongjangu.

Podczas spotkania w Tokio uzgodniono też, że wszystkie trzy kraje będą ściśle koordynowały działania wobec Północy na wypadek dalszych prowokacji oraz będą apelowały do Chin, największego i najważniejszego sojusznika północnokoreańskiego reżimu, o wykorzystanie swojego wpływu do ograniczenia budzących kontrowersje programów zbrojeniowych Pjongjangu.

 

- Będziemy bardzo blisko współpracować z Chinami. Uzgodniliśmy też, że będziemy koordynować wszystkie działania dyplomatcyzne, wojskowe i gospodarcze wobec Korei Północnej - powiedział dziennikarzom Joseph Yun, specjalny przedstawiciel dyplomatyczny USA ds. Korei Płn.

 

Przedstawiciel Korei Płd. Kim Hiong Kun przekazał z kolei, że "omówiono podjęcie środków karnych" wobec Pjongjangu, jeśli północnokoreański reżim zdecyduje się na kolejne prowokacje.

 

Kim podkreślił, że rola Chin i Rosji jest kluczowa, jeśli naciski wywierane na władze w Pjongjangu mają być skuteczne. Z uznaniem wyraził się o niedawnych działaniach Pekinu w tej sprawie, które ocenił jako świadczące o większej woli współpracy.

 

Dwie próby nuklearne tylko w 2016 r.

 

Przedstawiciel MSZ Japonii Kenji Kanasugi przypomniał, że tylko w 2016 roku Korea Płn. przeprowadziła dwie próby nuklearne i przetestowała ponad 20 pocisków balistycznych, łamiąc tym samym rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Według źródeł dyplomatycznych szef japońskiej dyplomacji Fumio Kishida, sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef MSZ Korei Płd. Jun Biung Se zamierzają spotkać się w piątek przy okazji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku, by uzgodnić lepszą koordynację działań zmierzających do wywarcia nacisków na Koreę Płn.

 

Wcześniej we wtorek media w Seulu poinformowały, że Korea Płn. rozpoczęła tego dnia zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia artylerii z wykorzystaniem ostrej amunicji, by uczcić obchodzoną tego dnia 85. rocznicę utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych.

 

Marynarka wojenna Korei Południowej podała z kolei, że we wtorek prowadzi manewry z użyciem ostrej amunicji wraz z amerykańskimi niszczycielami na zachód od Półwyspu Koreańskiego, oraz zapowiedziała, że wkrótce dołączy do amerykańskiej lotniskowcowej grupy uderzeniowej, w skład której wchodzi atomowy okręt USS Carl Vinson.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie