Jaki o obronie koniecznej: jestem zwolennikiem rozwiązania "dom - moja twierdza"

Polska

- Ja jestem zwolennikiem rozwiązania "dom - moja twierdza". Jeśli ktoś włamuje się na moją posesję, to ja mam prawo do użycia siły - powiedział w programie "Graffiti" Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości pytany był o to, czy trwają prace nad rozszerzeniem obrony koniecznej.

Jaki podkreślił, że taki pogląd jest jego prywatną opinią. - Nie daję gwarancji, że tak będzie wyglądał projekt resortowy. Natomiast uważam, że ludzie powinni czuć się bezpiecznie, szczególnie w swoim domu - dodał wiceminister.

 

- Mamy takie precedensowe wyroki w Polsce, które dotyczą tego, że ktoś zaatakował czyjś dom i to osoba, która się broniła, była gorzej traktowana przez państwo niż osoba, która atakowała - powiedział Jaki.

 

Zmiany w więziennictwie

 

We wtorek w ministerstwie Sprawiedliwości mają zostać zaprezentowane założenia reformy więziennictwa, która będzie określała nowe przepisy funkcjonowania Służby Więziennej i systemu resocjalizacji w Polsce.  

 

Jaki w rozmowie z Piotrem Witwickim powiedział, że zmiany będą dotyczyły m.in. sposobu naboru i szkolenia kadry więziennej, resocjalizacji i readaptacji więźniów czy tworzenia nowych oddziałów, np. elitarnych oddziałów Służby Więziennej Strzelców Wyborowych. Nie zdradził szczegółów.

 

"Chcemy zbudować najnowocześniejsze więzienia w Europie"

 

- Dodatkowo tworzymy Polski Instytut Kryminologii, który będzie miał za zadanie ewaluację polskiego systemu penitencjarnego - dodał wiceminister. Jak podsumował, "polski system więziennictwa przejdzie rewolucję".

 

Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział, że resort chce zbudować najnowocześniejsze więzienia w Europie.

 

Polsat News

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie