Zamach w Szwecji: aresztowano drugiego podejrzanego

Świat
Zamach w Szwecji: aresztowano drugiego podejrzanego
Polsat News

Aresztowano drugą osobę w sprawie zamachu z użyciem ciężarówki, w którym 7 kwietnia w Sztokholmie zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannych - poinformowała w poniedziałek policja. Podejrzanego zatrzymano w niedzielę na wniosek prokuratury.

Policja podała, że drugie aresztowanie jest wynikiem analizy materiałów zebranych po zamachu. Nie podała szczegółów.

 

"Policja i siły bezpieczeństwa przeprowadziły przesłuchania po analizie wielu materiałów dowodowych zebranych w trakcie dochodzenia" - napisała policja w oświadczeniu.

 

7 kwietnia sprawca ukradł ciężarówkę rozwożącą piwo, a następnie wjechał w tłum na głównym handlowym deptaku miasta i uderzył w dom towarowy Ahlens. W atak zginęły cztery osoby, w tym obywatelka Belgii oraz obywatel Wielkiej Brytanii. Rannych zostało 15 osób.

 

Kierowca ciężarówki, pochodzący z Uzbekistanu 39-letni Rachman Akiłow, przebywa w areszcie. Zdaniem policji Uzbek wyrażał sympatię dla organizacji ekstremistycznych, w tym Państwa Islamskiego (IS). Podejrzany jest pracownikiem fizycznym o nieuregulowanej sytuacji prawnej w Szwecji. W 2016 roku wniosek Uzbeka o prawo stałego pobytu został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić Szwecję. W lutym 2017 roku sprawa Akiłowa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze