Wiceszef KRS z poparciem na stanowisko sędziego SN. Wcześniej sprzeciwiał się temu Ziobro

Polska
Wiceszef KRS z poparciem na stanowisko sędziego SN. Wcześniej sprzeciwiał się temu Ziobro
Polsat News

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia wojskowy płk Piotr Raczkowski zostanie przedstawiony KRS jako kandydat na sędziego w Izbie Wojskowej SN. W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN poparło jego kandydaturę.

"Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN powołuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa" - głosi ustawa o SN.

 

W poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN m.in. wybierało kandydatów na stanowiska sędziów SN, ogłoszone do obsadzenia obwieszczeniem I prezesa SN z 30 listopada 2016 r. - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasy SN. Do obsadzenia, zgodnie z obwieszczeniem, przewidziano trzy stanowiska w Izbie Karnej i jedno stanowisko w Izbie Wojskowej.

 

Po przeprowadzonym głosowaniu wskazano kandydatów, którzy zostaną przedstawieni KRS - dodał Michałowski. W Izbie Wojskowej jest to Piotr Raczkowski, sędzia Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, a w Izbie Karnej: prof. dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego Małgorzata Wąsek-Wiaderek, członek Biura Studiów i Analiz SN, prof. dr hab. Paweł Wiliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Jacek Błaszczyk, sędzia Sądu Apelacyjnego.

 

Kandydatura zaakceptowana


Jak ujawnił Michałowski, za kandydaturą Raczkowskim głosowało 26 sędziów SN, 18 - przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu. - Zgodnie z regulaminem kandydatura została zaakceptowana - dodał Michałowski.

 

Zgodnie z ustawą o SN, każdy, kto spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swą kandydaturę w miesiąc od obwieszczenia I prezesa. I prezes, po  stwierdzeniu spełnienia warunków przez kandydata, przedstawia jego kandydaturę wraz z oceną kwalifikacji właściwej izbie SN.

 

Wyniki głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN o wyborze, nie więcej niż dwóch, kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie, I prezes przekazuje KRS - stanowi ustawa.

 

"Nie ma i nie będzie na to mojej zgody"


Jak napisał "Super Express", Raczkowski był do 1990 r. członkiem PZPR. "Wszystkie siły antysocjalistyczne uważa za wrogie narodowi" - brzmiał, według "SE", fragment opinii na temat Raczkowskiego z początku lat 80.

 

- Nie ma i nie będzie na to mojej zgody - tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentował, gdy w listopadzie 2015 r. I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wystąpiła do niego o zgodę na delegowanie Raczkowskiego do SN. Wobec odmowy ministra, sędzia tej delegacji wówczas nie uzyskał.

 

Przewodniczył składowi, który uniewinnił Biedronia i Brauna


W 2015 r. Raczkowski przewodniczył składowi Sądu Okręgowego w Warszawie, który prawomocnie uniewinnił Roberta Biedronia od zarzutu naruszenia nietykalności policjanta w czasie zamieszek po manifestacji 11 listopada 2010 r. W tym samym roku przewodniczył też innemu składowi SO, który prawomocnie uniewinnił Grzegorza Brauna od zarzutu naruszenia "miru domowego" w związku z jego udziałem w okupacji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach samorządowych w 2014 r. (wcześniej sąd I instancji ukarał go za to tysiącem zł grzywny).

 

W 2007 r. skład Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie pod przewodnictwem Raczkowskiego skazał na kary więzienia od 2 lat do roku i 2 miesięcy więzienia w zawieszeniu czterech b. stalinowskich śledczych Informacji Wojskowej, oskarżonych o znęcanie się nad przedwojennymi oficerami WP w tzw. sprawie Tatara. Prokurator żądał kary bezwzględnego więzienia.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie