Telefoniczna rozmowa Merkel i Trumpa. M.in. o Korei Północnej

Świat
Telefoniczna rozmowa Merkel i Trumpa. M.in. o Korei Północnej
PAP/EPA/MOLLY RILEY / POLARIS POOL

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o "pilnych wyzwaniach dla bezpieczeństwa", jakie stawia światu Korea Północna - poinformował Biały Dom.

Poza Koreą Północną oboje przywódcy rozmawiali także o konfliktach w Syrii i Jemenie oraz o konieczności pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie.

 

Podczas spotkania w poniedziałek w Białym Domu z ambasadorami krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ Trump wyraził pogląd, że ten organ powinien być gotowy do nałożenia nowych, mocniejszych sankcji na Koreę Północną w związku z nuklearnym i balistycznym programem reżimu w Pjongjangu.

 

- Status quo w Korei Płn. jest nie do przyjęcia i Rada Bezpieczeństwa musi być gotowa do nałożenia nowych, mocniejszych sankcji - powiedział Trump.

 

- Korea Płn. stanowi dla świata prawdziwy problem i jest to problem, który musimy wreszcie rozwiązać - dodał amerykański prezydent.

 

Testy nuklearne


We wtorek przypada 85. rocznica utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych. Święta takie bywały w przeszłości okazją do testów uzbrojenia przeprowadzanych przez komunistyczny reżim.

 

Korea Północna przeprowadziła pięć testów nuklearnych, w tym dwa w ubiegłym roku i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA. Ostatnia, nieudana próba balistyczna miała miejsce 16 kwietnia.


W czwartek Rada Bezpieczeństwa przyjęła uzgodnioną z Rosją rezolucję potępiającą tę próbę, w której jest mowa o sankcjach; w przeciwieństwie do poprzednich tego rodzaju dokumentów, które mówiły o "dodatkowych krokach" wobec Korei Południowej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie