Sondaż: w II turze wyborów Macron zdobędzie 61 proc. głosów

Świat
Sondaż: w II turze wyborów Macron zdobędzie 61 proc. głosów
EPA/YOAN VALAT

Centrysta Emmanuel Macron pokona w zaplanowanej na 7 maja drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, zdobywając 61 proc. głosów - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Opinionway.

Według tego badania na Le Pen ma oddać głos 39 proc.

 

W niedzielnej pierwszej turze wyborów we Francji Macron zdobył 23,75 proc. głosów, a Le Pen - 21,53 proc. Na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel centroprawicowych Republikanów Francois Fillon uzyskując 19,91 proc., a na czwartym polityk skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów.

 

Uprawnionych do głosowania było ok. 47 mln obywateli. Frekwencja przy urnach przekroczyła 80 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja.

 

W sztabie Emmanuela Macrona, panowała radość, Choć o jego zwycięstwie wiedziano jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem szacunków, euforia wybuchła dopiero o godz. 20, podczas ujawnienia tendencji głosowania.

 

W pierwszych komentarzach powtarzano, że wyeliminowanie dwóch partii, które od 30 lat na przemian rządziły Francją, to jak trzęsienie ziemi dla polityki tego kraju. Przewidując łatwe zwycięstwo Macrona w II turze, dziennikarze i politolodzy wyrażali obawy czy nowemu prezydentowi uda się zdobyć większość w czerwcowych wyborach parlamentarnych.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie