"Rz": powstaje plan odwołania szefa MSZ. Dymisja i nowa posada

Polska
"Rz": powstaje plan odwołania szefa MSZ. Dymisja i nowa posada
PAP/EPA/TASOS KATOPODIS

"Obóz rządzący przygotowuje scenariusz dymisji Witolda Waszczykowskiego" - ustaliła "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, "odejście szefa MSZ jest przesądzone i ma zostać połączone z objęciem przez Waszczykowskiego posady ambasadora Polski przy ONZ w chwili, gdy nasz kraj zostanie na dwa lata niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa". Głosowanie ma odbyć się już w czerwcu.

Podczas piątkowej konferencji premier Beata Szydło wyraźnie podkreśliła, że "nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rządzie". - O jakichkolwiek zmianach w rządzie, czy rekonstrukcjach rządu się nie opowiada tylko się je przeprowadza - dodała premier Szydło.

 

"Jednak na zapleczu rządu panuje przekonanie, że rekonstrukcja jest już nieunikniona, a jednym z jej elementów będzie dymisja szefa MSZ. Jak mówi nam rządowe źródło: »Pytanie, ilu ministrów będzie mu towarzyszyć«." - donosi "Rz".

 

"Przesądzone" stanowisko Polski w Radzie Bezpieczeństwa

 
W czerwcu odbędzie się głosowanie, które wyłoni nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa. "Polska dyplomacja – zarówno Pałac, jak i MSZ – od wielu miesięcy prowadzi intensywną kampanię, by Polska znalazła się w tym gronie. Jak przekonuje nas rozmówca z MSZ: »Wynik głosowania jest w zasadzie przesądzony. Byliśmy skuteczni«." - informuje dziennik. 

 

"Rzeczpospolita" przypomina, że zarówno Waszczykowski, jak i prezydent Andrzej Duda czy Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta podkreślali w trakcie swoich wizyt w Nowym Jorku znaczenie kandydatury dla prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. - Nie zajmiemy się tylko naszym najbliższym otoczeniem, koszulą bliską ciału, ale również będziemy postrzegali odległe problemy całego świata – mówił w marcu Waszczykowski o roli Polski w ONZ.

 

"Zaangażowanie w RB ONZ ułatwi dymisję"

 

"Oczywiście wymiana ambasadora może odbyć się w każdym terminie, ale najlepsze politycznie dla PiS będzie zsynchronizowanie z głosowaniem, którego wynik będzie w przekazie rządu niemal na pewno pokazywany jako przykład międzynarodowego znaczenia Polski. Zaangażowanie Waszczykowskiego w sprawę polskiego członkostwa w RB ONZ ułatwi dymisję." - dodaje gazeta. 

 

Inny rozmówca "Rz" z ministerstwa spraw zagranicznych powiedział: "To była zawsze ambicja Waszczykowskiego. I myślę, że nie będzie zastanawiał się długo".

 

Jak przypomniał dziennik, Waszczykowski już dwukrotnie miał propozycje, by przejść na inną funkcję. "Raz, gdy zwolniło się miejsce w Parlamencie Europejskim. Mówiło się też o tym, że miałby być ambasadorem w USA. Nic z tych planów ostatecznie nie wyszło." - dodaje. 

 

"Do trzech razy sztuka" – ironizuje ważny polityk PiS w rozmowie z "Rz".

 

rp.pl, polsatnews.pl

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie