Prezydent Meksyku: chcemy wzmocnić obecność w Europie. Polska priorytetowym partnerem

Świat
Prezydent Meksyku: chcemy wzmocnić obecność w Europie. Polska priorytetowym partnerem
PAP/EPA/José Méndez

- Meksyk chce wzmocnić swoją obecność w Europie. Polska jako kraj o dużym potencjale gospodarczym jest dla Meksyku partnerem priorytetowym - powiedział w poniedziałek prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto po spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Meksyku.

Pena Nieto podkreślił, że Polska i Meksyk mają ogromny potencjał gospodarczy. Jak mówił, od 1999 r. do dziś handel dwustronny między krajami wzrósł dwudziestokrotnie. - Od 50 milionów dolarów do ponad 1 miliarda dolarów rocznie - powiedział.

 

Meksykański prezydent mówił, że współpraca z Polską będzie kluczowa, by "zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem".

 

Podkreślił, że pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Meksyku wzmacnia więzi między krajami.

 

Polskie i meksykańskie społeczeństwo łączy "tradycja silnej rodziny"


- Chcemy pogłębiać gospodarcze relacje dwustronne między Polską i Meksykiem - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowach z prezydentem Meksyku.

 

Duda mówił, że wizyta w Meksyku - pierwszym odwiedzanym przez niego państwie Ameryki Łacińskiej - ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar.

 

Prezydent RP zapewnił, że Polska wspiera pogłębianie relacji Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie "Umowy Globalnej między Meksykiem a UE".

 

Wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.

 

Zaznaczył, że wiele elementów łączy nie tylko państwa: Polskę i Meksyk, ale także polskie i meksykańskie społeczeństwa. - Jednym z nich jest tradycja, tradycja silnej rodziny, do której każdy członek naszych społeczeństw przywiązuje istotne znaczenie - podkreślił prezydent.

 

Dodał, że jest to widoczne w polityce prowadzonej przez niego i polski rząd w kierunku wzmocnienia opieki państwa nad rodziną.


Deklaracja ws. strategicznego partnerstwa


Wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych - uznali prezydenci  Polski i Meksyku we wspólnej deklaracji, podpisanej w poniedziałek.


W deklaracji zatytułowanej "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" prezydenci wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej.


Zaproszenie do Polski


Polska dziękuje w dokumencie za poparcie przez Meksyk polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.


W tekście deklaracji czytamy, że prezydent Duda zaprosił prezydenta Meksyku do złożenia wizyty w Polsce; data ma zostać ustalona.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie