Leszek Wojtasiak z zarzutami. Przestał być członkiem zarządu woj. wielkopolskiego

Polska
Leszek Wojtasiak z zarzutami. Przestał być członkiem zarządu woj. wielkopolskiego
Polsat News

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak (PO) zrezygnował z pełnienia obowiązków. Poznańska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że postawiła mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.

Rezygnację Wojtasiaka przyjęli w poniedziałek radni wielkopolskiego sejmiku, nowym członkiem zarządu województwa wielkopolskiego został dotychczasowy dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Maciej Sytek.

 

Leszek Wojtasiak poinformował w wydanym oświadczeniu, że złożył rezygnację "w związku z toczącym się od lat sporem o interpretację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych" między nim a prokuraturą. Jak stwierdził "nie może się zgodzić z dalszym nękaniem" jego rodziny.

 

"Nie przyznał się, złożył wyjaśnienia"


Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus poinformowała w poniedziałek, że 6 kwietnia zostało wydane postanowienie o przedstawieniu Leszkowi Wojtasiakowi (zgodził się na podawanie nazwiska) zarzutów związanych ze składaniem oświadczeń majątkowych w których są podane nieprawdziwe dane.

 

- Zarzuty dotyczą oświadczeń majątkowych i korekt do oświadczeń majątkowych. Te nieprawdziwe dane dotyczą zobowiązań finansowych, które nie zostały wykazane; chodzi o kredyty, zadłużenia na kartach kredytowych. Nie podajemy wysokości zobowiązań finansowych których dotyczą zarzuty. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, złożył obszerne wyjaśnienia, ale ze względu na to, że postępowanie jest w toku nie informujemy o ich treści - powiedziała Mazur-Prus.

 

Oświadczeniami b. członka zarządu województwa zajmuje się Prokuratura Rejonowa Poznań-Stare Miasto.

 

"Raport służb tak rzetelny, jak wyniki badań Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej"


Wojtasiak - w wydanym w poniedziałek oświadczeniu - skomentował też medialne doniesienia dotyczące badania przez CBA rzetelności przeprowadzenia informatyzacji wielkopolskich szpitali.

 

W grudniu ub. roku Biuro podało, że Wojtasiak miał działać na szkodę województwa i narazić je na stratę 11,5 mln zł. "Informuję państwa, że raport służb w tym zakresie jest tak samo rzetelny i profesjonalny, jak wyniki badań pana Macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej" - napisał w oświadczeniu Wojtasiak.

 

Sprawa dotyczy realizacji platformy cyfrowo-informatycznej wspomagającej usługi lecznicze, obejmującej m.in. rejestr świadczeń medycznych, zdarzeń medycznych i monitorowanie gospodarki lekami w ponad 20 placówkach ochrony zdrowia podległych wielkopolskiemu samorządowi.

 

Według ustaleń agentów CBA, województwo straciło na projekcie blisko 11,5 mln zł. Ponad 8 mln zł zostało wypłacone jako nienależne wynagrodzenie, mimo że projekt nie został wykonany, a ponad 3 mln zł to niewyegzekwowana kwota kary umownej za niewykonania zadania. Leszek Wojtasiak mówił w grudniu, że, wbrew doniesieniom CBA, wdrożony system działa, zaś całe przedsięwzięcie "nie miało i nie ma z nim żadnego powiązania".

 

Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych


W połowie października ub. roku do poznańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych Wojtasiaka.

 

W następnym miesiącu poznańska prokuratura poinformowała o odmowie wszczęcia postępowania tłumacząc, że sprawy dotyczące rzetelności oświadczeń majątkowych członka zarządu województwa wielkopolskiego "były już przedmiotem prawomocnie zakończonych postępowań, względnie nadal są rozpatrywane w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową Poznań-Stare Miasto".

 

W poprzednich latach Wojtasiak zrezygnował z funkcji wicemarszałka województwa i z mandatu radnego wielkopolskiego sejmiku w 2013 roku. Wówczas również miało to związek z jego oświadczeniami majątkowymi.

 

Przeprowadzona wówczas przez CBA kontrola wykazała, że Wojtasiak w trakcie pełnienia funkcji jednocześnie był członkiem zarządu - prezesem jednej z poznańskich spółek. Miał również 50 proc., a potem ponad 30 proc. kapitału zakładowego innej poznańskiej spółki.

 

Wyrokiem poznańskiego sądu warunkowo umorzono wówczas postępowanie karne wobec Wojtasiaka w sprawie zatajenia prawdy w oświadczeniu majątkowym.

 

Po wygranych przez PO w 2014 roku wyborach samorządowych Wojtasiak został członkiem zarządu województwa wielkopolskiego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie