"Jest w ciągu podpisywania. Może i to podpisze". Kukiz apeluje do prezydenta o referendum ws. reformy edukacji

Polska

Paweł Kukiz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Referendum jest "świętym prawem obywatelskim" - podkreślił lider Kukiz'15. Na koniec spotkania z dziennikarzami w Sejmie powiedział, że "liczy na to, że pan prezydent przynajmniej pochyli się nad tym pismem (listem od Kukiza - red.)". - Jest w ciągu podpisywania, może i to podpisze - dodał.

W miniony czwartek przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

Na konferencji prasowej w Sejmie do sprawy odniósł się Paweł Kukiz. Skomentował sobotnie słowa premier Beaty Szydło, która oceniła, że wniosek o referendum ws. reformy edukacji wpłynął zbyt późno, a sama reforma została już wdrożona.

 

Kukiz poinformował, że skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, ponieważ - jak podkreślił - ze strony premier "nie mamy żadnego wsparcia". "Uważamy, że referendum jest to święte prawo obywatelskie" - oświadczył Kukiz.

 

"Władza zwierzchnia należy do narodu"

 

Poseł odczytał pismo skierowane do Andrzeja Dudy, w którym zaznaczył, konstytucja stanowi, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, a władza zwierzchnia należy do narodu, który sprawuje władze poprzez przedstawicieli bądź bezpośrednio".

 

Jedną z form bezpośredniego sprawowania władzy przez naród - zaznaczył - jest referendum. "Konstytucja stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe" - napisał Kukiz. "System edukacji i dokonywana właśnie reforma jest niewątpliwie sprawą o szczególnym znaczeniu dla państwa i dla obywateli" - ocenił polityk.

 

Kukiz przekonywał, że fakt podpisania się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum blisko miliona obywateli świadczy "dobitnie" o tym, "jak istotna jest to kwestia". "Zarządzenie referendum byłoby realizacją składanej przez pana prezydenta oraz Prawo i Sprawiedliwość obietnicy wyborczej poszanowania inicjatywy obywateli” - zwrócił się do prezydenta lider Kukiz'15.

 

- Apeluję do pana prezydenta o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Liczę na bardzo szybką odpowiedź pana prezydenta i na jego mocne zaangażowanie jako przedstawiciela wszystkich Polaków - powiedział Kukiz.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie