Konsul honorowy w Meksyku nie przyjął orderu od prezydenta Dudy

Świat
Konsul honorowy w Meksyku nie przyjął orderu od prezydenta Dudy
PAP/EPA/José Méndez

Alberto Stebelski-Orlowski odmówił przyjęcia z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Duda wręczał odznaczenia zasłużonym za działalność polonijną podczas swojej wizyty w Meksyku.

"Ponieważ przyjęcie przez obywatela Meksyku wyróżnienia państwa obcego wymaga zgody władz Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się z prośbą do Protokołu Dyplomatycznego MSZ o uzyskanie takiej zgody w przypadku Pana Alberta Stebelskiego-Orlowskiego, który posiada obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej i Meksyku." - czytamy w mailu otrzymanym od Biura Prasowego Kancelaria Prezydenta RP.

 

Przedstawiciele Andrzeja Dudy otrzymali w odpowiedzi pismo, w którym Albert Stebelski-Orlowski odmówił przyjęcia orderu od prezydenta.

 

"W związku z tym Kancelaria Prezydenta RP przyjęła do wiadomości stanowisko Pana Alberta Stebelskiego-Orlowskiego i postępowanie zostało zakończone bez nadania orderu." - głosi oświadczenie Biura Prasowego KPRP.

 

Wręczenie odznaczeń w ambasadzie

 

W niedzielę (lokalnego czasu) prezydent Duda wręczył w ambasadzie RP w mieście Meksyk odznaczenia zasłużonym w działalności polonijnej.

 

Odznaczyła śpiewaka Leszka Zawadkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku".

 

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku" odznaczeni zostali także: Marek Adamski, Luis Decelis Maciak, Hanna Kot-Arredondo, Józef Olechowski, Andrzej Rattinger-Aranda, ks. Wiesław Skowroński.

 

Podczas spotkania w ambasadzie uczczono zbliżającą się 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

 

polsatnews.pl, PAP

luq/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie