Kolejni zatrzymani w śledztwie dot. badań naukowych w AGH

Polska
Kolejni zatrzymani w śledztwie dot. badań naukowych w AGH
Wikimedia Commons/Zyxist/Public Domain

Wrocławscy policjanci zatrzymali sześć osób, w tym trzech naukowców, podejrzanych o oszustwa przy realizacji badań naukowych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. AGH oraz resort nauki w wyniku oszustwa miały stracić ponad 263 tys. zł - podała policja.

To kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy. Wcześniej zatrzymano dwóch naukowców z AGH w Krakowie, którzy są podejrzani o wyłudzenie ponad 2,2 mln zł na fikcyjne granty.

 

Jak poinformował w poniedziałek PAP Wojciech Jabłoński z biura prasowego dolnośląskiej policji, tym razem policja zatrzymała trzech mężczyzny - naukowców, oraz trzy kobiety - znajome naukowców. Zatrzymane kobiety miały wykonywać na zlecenie zatrzymanych mężczyzn "prace naukowe, w ramach rzekomych projektów badawczych, nie posiadając do tego kwalifikacji" - podał Jabłoński.

 

Zatrzymanym postawiono łącznie 13 zarzutów. Są oni podejrzani o oszustwa przy realizacji grantów w celu wyłudzenia pieniędzy przeznaczonych na badania naukowe. AGH, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitet Badań Naukowych w wyniku oszustwa mogły stracić ponad 260 tys. zł.

 

Zatrzymanym grozi do ośmiu lat więzienia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie