Jaki: w środowisku PiS dyskusja nad szczegółami reformy sądownictwa

Polska
Jaki: w środowisku PiS dyskusja nad szczegółami reformy sądownictwa
Polsat News

Również w środowisku PiS jest dyskusja nad szczegółami reformy sądownictwa - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zapewnia jednak, że nie ma wątpliwości, że zmiany są konieczne.

- Również w naszym środowisku toczy się dyskusja, ale nad szczegółami. Nikt w naszym obozie nie ma wątpliwości, że bez realnych zmian w wymiarze sprawiedliwości nie da się naprawić Polski - odpowiada Jaki na pytanie o spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło w sprawie spowolnienia reformy sądownictwa.

 

Pytany o wątpliwości, jakie ma do tych zmian prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Gowin (chodzi o kwestię wygaszania mandatów sędziów KRS - red.), wiceminister sprawiedliwości mówi, że dotyczą one jednego punktu z całego pakietu wielu ustaw.

 

- Kadencje wszystkich instytucji, z wyjątkiem Trybunału, w naszej konstytucji są kadencjami grupowymi. Kadencja KRS do 2002 r. również była kadencją grupową, tylko z niewiadomych przyczyn sędziowie uznali, że zmienią je sobie na kadencje indywidualne. Problem polega na tym, że kadencje indywidualne są opisane w konstytucji tylko w przypadku jednego ciała. I jest nim TK. Inne ciała mają kadencję grupową, jak Sejm i Senat. I to jest niepodważalny argument prawny za wygaszeniem źle ustrojowo wykonywanych mandatów członków KRS. Mamy opinie prawne przesądzające tę kwestie - powiedział Jaki.

 

"Oddanie władzy nad sądami ludziom"

 

Na uwagę dziennikarza, że artykuł 187 ust. 3 Konstytucji RP mówi, że kadencja wybranych członków KRS trwa cztery lata, Jaki powiedział, że ustawa nie mówi o tym, "jaki charakter ma ta kadencja" i "daje silny mandat parlamentowi do ustanowienia ustroju tej instytucji ustawą". - Gdyby te kadencje miały być indywidualne, byłoby to zapisane tak samo jak kilka punktów dalej w odniesieniu do TK - twierdzi wiceminister.

 

Jaki podkreśla, że trzy władze mają być wobec siebie równe. - Gdyby pozostałe władze zorganizowały się dokładnie tak samo jak władza sądownicza, to państwo zamieniłoby się w organizm postępującej patologii - twierdzi Jaki. Zapewnia, że system, który proponuje MS, to zabranie władzy nad sądami korporacjom i oddanie jej ludziom.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie