Gowin podpisał deklarację o współpracy naukowej z Niemcami. "Chcemy, by powstało 10 centrów Maxa Plancka"

Polska
Gowin podpisał deklarację o współpracy naukowej z Niemcami. "Chcemy, by powstało 10 centrów Maxa Plancka"
PAP/Rafał Guz

- Finalizujemy pracę nad bardzo ważnym dla polskiej nauki porozumieniem między Instytutem Maxa Plancka a Narodowym Centrum Nauki w Krakowie. Konsekwencją tego porozumienia będzie utworzenie w Polsce dziesięciu centrów doskonałości Maxa Plancka - powiedział w Hanowerze Jarosław Gowin. Deklarację o współpracy naukowej podpisał w poniedziałek wraz z niemiecką minister ds. nauki Johanną Wanke.

Deklarację współpracy naukowej wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali w poniedziałek podczas targów Hannover Messe (Niemcy).

 

- Polska i Niemcy pod auspicjami bardzo prestiżowej marki, jaką jest Instytut Maxa Plancka, będą współfinansować międzynarodowe zespoły badawcze - mówił Gowin. Szczegółowe porozumienie - jak dodał - ma zostać podpisane w czerwcu lub w lipcu br.

 

- To nie będą nowe instytuty. To będą centra doskonałości - zaznaczył minister. Wyjaśnił, że będą one powołane przy jednostkach naukowych - uczelniach, instytutach PAN lub instytutach badawczych.
 
"W walce o granty wygrają najlepsi"


- To będą centra doskonałości o charakterze międzynarodowym. Polska i Niemcy będą współfinansować te centra, ale w ramach konkursu wyłaniane będą zespoły badawcze, które będą się składać nie tylko z naukowców polskich i niemieckich - powiedział. Wyjaśnił, że w walce o granty wygrają najlepsi - być może także badacze z innych krajów.

 

Gowin zapowiedział, że grono międzynarodowych ekspertów już w 2018 r. mogłoby wyłonić pierwsze trzy centra doskonałości - po tym, jak Instytut Maxa Placka i Narodowe Centrum Nauki ogłoszą konkursy.

 

"Różne obszary nauki"


- Intencją strony i polskiej i niemieckiej jest to, by te dziesięć centrów reprezentowało różne obszary nauki. Zaczniemy od nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu - ale chcielibyśmy, żeby powstało też takie centrum doskonałości w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych - mówił wicepremier.

 

Skomentował, że podobny program działa w Izraelu. Dzięki niemu nie tylko zacieśniona została współpraca między Niemcami a Izraelem, a jednocześnie zwiększyła się rozpoznawalność izraelskiej nauki.

 

Współpraca w dziedzinie górnictwa


Mówiąc o innych zapisach, obecnych w deklaracji współpracy między Polską a Niemcami - Gowin wspomniał np. o współpracy przy projektach europejskich. - Bardzo liczymy na to, że tak, jak strona niemiecka rozumiała interesy polskiej nauki w ramach programu Horyzont 2020 - tak samo będziemy współpracować przy kształcie 9. Programu Ramowego - powiedział.

 

Ministrowie rozmawiali też o współpracy naukowej w dziedzinie górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. - Pod tym względem mamy czym się pochwalić - powiedział Gowin.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie