Fińscy uczniowie będą mieli wybór, czy chcą się uczyć jęz. szwedzkiego. Teraz jest obowiązkowy

Świat
Fińscy uczniowie będą mieli wybór, czy chcą się uczyć jęz. szwedzkiego. Teraz jest obowiązkowy
Pixabay.com, zdj. ilustracyjne

Rząd zamierza dać uczniom wybór w sprawie nauki drugiego języka urzędowego już od szkoły podstawowej. Na razie przeprowadzi program pilotażowy, który ma objąć grupę maksymalnie 2 200 uczniów. Obecnie nauka tego języka jest w Finlandii obowiązkowa. Obok fińskiego drugim językiem urzędowym jest szwedzki.

Poniedziałkowa decyzja rządu jest szczególnie ważna dla prawicowej partii Finowie (F), wchodzącej w skład koalicji rządowej razem z Centrum Finlandii (KESK) i Koalicją Narodową (KOK).

 

- To historyczna chwila w fińskiej polityce. Nauka szwedzkiego jest w Finlandii obowiązkowa od dziesiątków lat i młodym nie proponowano niczego innego i nie rozważano innych opcji - powiedział przewodniczący klubu parlamentarnego Finów Sampo Terho.

 

Program pilotażowy ma się rozpocząć w sierpniu przyszłego roku. Pilotaż ma dać odpowiedź na pytanie, jak swobodny wybór języka wpłynie na wyniki uczniów w nauce oraz jaki typ szkoły uczniowie wybiorą po podstawówce - napisał rząd w oficjalnym komunikacie.

 

Na wschodzie potrzebny rosyjski


Według ministerstwa udział w programie będzie dobrowolny. Wprowadzenie pilotażu uzasadnia się tym, że obowiązkowa nauka szwedzkiego zabiera miejsce innym językom w szkole. Na przykład na wschodzie Finlandii bardziej potrzebna jest znajomość języka rosyjskiego.

 

Z drugiej strony wielu młodych ludzi z różnych części Finlandii przeprowadza się na zachód oraz południe kraju w okolice Helsinek, gdzie język szwedzki jest wymagany w życiu zawodowym.

 

Po poniedziałkowym posiedzeniu rządu ministerstwo nauki i kultury wysłało projekt zmian do konsultacji, które zakończą się na początku czerwca.

 

Liczba osób mówiących po szwedzku spada


Obecnie wszystkie oficjalne informacje w Finlandii muszą być publikowane w dwóch językach urzędowych: fińskim i szwedzkim. Szwedzkim jako pierwszym językiem w liczącej 5,5 mln obywateli Finlandii posługuje się ok. 5,5 proc. mieszkańców.

 

Od początku XX w. liczba osób mówiących po szwedzku systematycznie spada. Jeszcze w 1880 r. językiem tym posługiwało się kilkanaście procent mieszkańców. Finlandia stała się niepodległym państwem w 1917 r. Wcześniej jej terytorium było pod władaniem Szwecji lub Rosji.

 

Do 2004 r. obydwa urzędowe języki w Finlandii trzeba było zdawać na maturze. W 2014 r. podjęta została inicjatywa obywatelska zniesienia obowiązku nauki szwedzkiego w szkołach, ale nie została ona zaakceptowana wtedy przez fiński parlament.

 

PAP

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie