Wielka Brytania: laburzyści obiecują nowe dni wolne od pracy

Świat
Wielka Brytania: laburzyści obiecują nowe dni wolne od pracy
PAP/EPA/ANDY RAIN

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn zapowiedział, że w przypadku wygrania wyborów jego ugrupowanie ogłosi dni patronów narodów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że Brytyjczycy mieliby wolne 1 marca (dzień św. Dawida, patrona Walii), 17 marca (dzień św. Patryka, patrona Irlandii), 23 kwietnia (dzień św. Jerzego, patrona Anglii) i 30 listopada (dzień św. Andrzeja, patrona Szkocji).

- Cztery narody, które wchodzą w skład naszego wspaniałego kraju, rzadko kiedy były tak podzielone przez szkodliwe rozwiązania tego rządu Partii Konserwatywnej. Tam, gdzie Theresa May chce dzielić, Partia Pracy połączy nasze narody - oświadczył Jeremy Corbyn .

 

Karuzela obietnic

 

Dzień jego zapowiedzi nie jest przypadkowy: w niedzielę mieszkańcy Wielkiej Brytanii obchodzą dzień św. Jerzego, który od 1348 roku jest uznawany za patrona Anglii.

 

Corbyn liczy nas to, że dzięki takim deklaracjom jego Partia Pracy zyska głosy kolejnych wyborców.

 

8 czerwca w Wielkiej Brytanii odbędą się bowiem przedterminowe wybory parlamentarne. To prawie trzy lata wcześniej niż wynikało z kalendarza wyborczego. Rządowy wniosek poparła już Izba Gmin. Według ostatniego sondażu ośrodka Opinium, Partia Konserwatywna Theresy May ma przewagę 19 pkt. procentowych nad laburzystami.

 

Legenda św. Jerzego

 

Według źródeł historycznych sw. Jerzy był urodzonym na terenie dzisiejszej Turcji męczennikiem, który jako rzymski żołnierz sprzeciwił się cezarowi Dioklecjanowi, kiedy ten ogłosił prześladowania chrześcijan. Swoje wstawiennictwo przypłacił życiem - został skazany na ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii.

 

Najbardziej znana legenda dotycząca św. Jerzego opisuje jego obronę miasta Silene w Libii przed smokiem, który uwił swoje gniazdo na źródle zaopatrującym mieszkańców w wodę. Żołnierz miał stanąć mu na drodze, przeżegnać się znakiem krzyża, zabić potwora (symbolizującego szatana), a miasto z wdzięczności miało przejść na chrześcijaństwo.

 

Emblemat św. Jerzego - czerwony krzyż na białym tle - jest od czasów Ryszarda Lwie Serce jednocześnie flagą Anglii i znajduje się także na fladze Wielkiej Brytanii. Oprócz Anglii, św. Jerzy jest patronem m.in. Gruzji, Portugalii, Holandii, Katalonii i Serbii.

 

Anglicy świętują ten wyjątkowy dzień m.in. paradami oraz toastami za św. Jerzego w lokalnych pubach. Część z nich wpina sobie również w ubranie różę, tradycyjny kwiat Anglii.

 

PAP

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie