Sellin: w prasie regionalnej doszło do nadmiernego monopolu koncernów z Niemiec

Polska
Sellin: w prasie regionalnej doszło do nadmiernego monopolu koncernów z Niemiec
Polsat News

- Żadne poważne państwo Europy, mimo zasady wolnego przepływu osób, kapitału, usług na coś takiego by sobie nie pozwoliło i udowadnia, że sobie nie pozwala. W prasie regionalnej i lokalnej w Polsce doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów, to jest realny problem - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, jego resort przygotowuje projekt ustawy o "dekoncentracji mediów".

- Przy okazji może się okazać, że efektem będzie repolonizacja, ponieważ w pewnym obszarze mediów, konkretnie w prasie regionalnej i lokalnej doszło do nadmiernego monopolu trzech koncernów, konkretnych, medialnych i w dodatku te trzy koncerny są z jednego kraju, czyli z Niemiec - powiedział PR24 wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Model niemiecki a może francuski

 

Według niego, nie ma takiej sytuacji ani w Niemczech, ani we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, w żadnym z dużych "poważnych" krajów . - Nie widzę powodu, dlaczego taka sytuacja ma być w Polsce - dodał.

 

Dopytywany, jak można rozwiązać ten problem ustawowo, przytoczył przykład Niemiec, gdzie - jak podkreślił - specjalna komisja wydaje co trzy lata raporty dotyczące finansów koncernów medialnych.

 

- Jeśli się uzna, że ktoś ma za dużo, w normalnej drodze rynkowej, po prostu zakupił, ale ma za dużo, to się po prostu wydaje decyzje, że ma część swoich udziałów sprzedać - zaznaczył Sellin.

 

- Ja nie mówię, że my tym samym pójdziemy tym wzorem, bo są dwa wzory troszkę rozbieżne - francuski i niemiecki - ale niewykluczone, że taki mechanizm też by się w Polsce przydał - stwierdził.

 

Tylko 13 proc. gospodarstw płaci abonament

 

Wiceminister kultury był także pytany o propozycje zmian dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zadeklarował, że jego resort chce uszczelnić pobór abonamentu.

 

- Ta sytuacja jest niezdrowa od wielu lat, tylko 13 proc. gospodarstw domowych płaci abonament, trudno uwierzyć, że tylko 13 proc. gospodarstw domowych ma w Polsce telewizory w domu - mówił.

 

Pytany, jak resort zamierza uszczelnić pobór abonamentu, Sellin powiedział, że poprzez pozyskanie wiedzy na temat tego, kto ma zawarte umowy z telewizjami kablowymi i cyfrowymi.

 

"Mamy prawo do informacji o abonentach"

 

- To jest kilka milionów ludzi i być może wielu z nich abonamentu nie płaci, ale trudno uwierzyć, że podpisując umowę na dostarczanie programów telewizyjnych (...) nie mają w domu odbiornika telewizyjnego - podkreślił.

 

Wiceminister kultury pytany o protesty prywatnych stacji telewizyjnych odpowiedział, że spodziewał się takich protestów.

 

- Myślę, że w sensie prawnym jest wszystko w porządku, mamy prawo do pozyskiwania takich informacji, do zachęcenia ludzi w ten sposób, żeby jednak te odbiorniki zarejestrowali - dodał.

 

Jednolita cena książek

 

Sellin pytany był także o jednolitą cenę książki. Jak podkreślił, jednolita cena książki to obecnie tylko kwestia "refleksji".

 

- Jedni są za, inni są przeciw, są różne estymacje konsekwencji tego typu ruchu, ci, którzy są za, mówią że przede wszystkim to będzie ratowało małe księgarnie i to oczywiście jest cel istotny, ale ci, którzy są przeciw, mówią że to jest poważne zakłócenie wolnego rynku - mówił.

 

- My jeszcze decyzji nie podjęliśmy w tej sprawie, słuchamy argumentów obu stron i za jakiś czas pewnie zakomunikujemy, czy idziemy w ten pomysł, czy nie - dodał Sellin.

 

PAP

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie