Rosyjskie MSZ: wybuch samochodu OBWE w Donbasie to prowokacja

Świat
Rosyjskie MSZ: wybuch samochodu OBWE w Donbasie to prowokacja
Facebook.pl/OSCE SMM - Special Monitoring Mission to Ukraine

"Okoliczności tego, co zaszło, wskazują na wysokie prawdopodobieństwo prowokacji, skierowanej na zerwanie procesu uregulowania konfliktu w Donbasie" - tak rosyjskie MSZ nazwało w niedzielę incydent, w którym w następstwie wybuchu samochodu OBWE zginął Amerykanin, a dwie inne osoby zostały ranne. Do zdarzenia doszło w rejonie obwodu ługańskiego kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

W opublikowanym na swej stronie internetowej komunikacie rosyjski resort spraw zagranicznych zaznacza, iż "oczywiste jest, że podobne incydenty i ogólna eskalacja napięć są na rękę tym, którzy nie są zainteresowani realizacją politycznych, gospodarczych i humanitarnych założeń mińskiego pakietu".

 

MSZ Rosji pisze, że jest głęboko oburzone "tą cyniczną akcją, która pociągnęła za sobą śmierć człowieka i była wymierzona w międzynarodowych obserwatorów, którzy działają w imię ustanowienia pokoju". MSZ zaapelowało do stron konfliktu o rozpoczęcie bezpośredniego dialogu, który powinien doprowadzić do wdrożenia mińskich porozumień.

 

Próba zastraszenia obserwatorów

 

Z kolei MSZ Ukrainy oceniło, że wysadzenie samochodu OBWE było próbą zastraszenia obserwatorów. Ukraińskie MSZ uznało "ten poważny incydent, do którego doszło na terenach kontrolowanych przez wspierane przez Rosję nielegalne ugrupowania zbrojne, za potwierdzenie dążeń Moskwy i jej marionetek do zastraszenia obserwatorów OBWE (…)".

 

Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE potwierdziła, że sześciu jej obserwatorów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu, poruszało się dwoma opancerzonymi samochodami. "W wyniku incydentu jeden członek patrolu misji zginął, a dwóch przewieziono do szpitala na dalsze badania lekarskie" - ogłosiła SMM na Facebooku.

 

PAP

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie