Relacja Warszawa - Zakopane. Wystawa w stołecznej Królikarni

Kultura
Relacja Warszawa - Zakopane. Wystawa w stołecznej Królikarni
krolikarnia.mnw.art.pl

Wernisaż wystawy o artystach, którzy żyli i tworzyli w Warszawie i Zakopanem oraz o kulturotwórczej więzi między dwoma miastami odbył się w niedzielę 23 kwietnia w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Ekspozycja to ponad 200 obiektów, m.in. "Zielnik mchów tatrzańskich" Tytusa Chałubińskiego, obrazy Zofii Stryjeńskiej, rysunki Witkacego, rzeźby szkoły zakopiańskiej, tkaniny i zabawki uczniów szkoły Kenara.

Eksponowane też są modernistyczne projekty schroniska w Morskim Oku, kolaże Jana Dziaczkowskiego oraz nowe prace Zbigniewa Rogalskiego i Igora Omuleckiego.

 

Powrót tatrzańskiej rotundy

 

"Podążając śladami twórców, którzy z powodu swojej profesji, pasji lub upodobań towarzyskich krążyli między Warszawą a Zakopanem, wystawa opowiada o silnej, kulturotwórczej więzi pomiędzy dwoma stolicami: polityczną i zimową" - podkreśla w opisie wystawy jej kuratorka Katarzyna Kucharska-Hornung.

 

Ekspozycję otwiera fragment "Panoramy Tatr" - olbrzymiej kompozycji, która była prezentowana od 1896 roku w specjalnie zbudowanej rotundzie na warszawskich Dynasach. Zgodnie z dziewiętnastowieczną modą na panoramy, przedłużeniem obrazu była iluzjonistyczna scenografia. Aby wybudować sztuczne góry, do stolicy sprowadzono koleją kilka ton tatrzańskiego granitu. Panorama Tatr już nie istnieje, ale po 120 latach jej fragment będzie można ponownie zobaczyć w Warszawie - w rotundzie pałacu w Królikarni.

 

Miasto, "które wywoływało choroby ducha"

 

Zakopane to miasto, które z inicjatywy warszawskiego lekarza Tytusa Chałubińskiego uzyskało w drugiej połowie XIX wieku status uzdrowiska. "Przyciągało obietnicą leczenia gruźlicy, ale, jak pisze malarz Rafał Malczewski, wywoływało - także u zdrowych - choroby ducha i stan twórczego rozgorączkowania" - zaznaczają organizatorzy wystawy.

 

Jedną z najbarwniejszych postaci i symbolem artystycznego fermentu w Zakopanem był Witkacy. Twórca dopisał do listy spożywanych psychoaktywnych substancji "zakopianinę" - metaforę przedziwnej atmosfery miasta, która niejednego przyciągnęła, ale także i pogrążyła.

Regulamin słynnej Firmy Portretowej Witkacego powstał w Warszawie, ale firma realizowała zamówienia pod dwoma adresami: stołecznym i zakopiańskim.

 

Utopijne projekty przebudowy Tatr

 

Tatry - powszechnie uznane dobro narodowe - inspirowały do fantazjowania i snucia utopijnych projektów ich przebudowy. Na wystawie wzrost popularności Zakopanego świetnie obrazuje kolaż Jana Dziaczkowskiego, który w górski pejzaż wkleił socrealistyczne osiedla mieszkaniowe Warszawy - to lokatorzy z tych budynków wypełnią z czasem Krupówki i zalegną na tatrzańskich zboczach.

 

Wystawa, która powstała dzięki współpracy muzeów warszawskiego i zakopiańskiego, nie tylko prezentuje, lecz także podtrzymuje relacje dwóch miast. W czasie trwania edycji warszawskiej, grupa ośmiu stołecznych artystów i artystek, wybranych w otwartym konkursie, wyjedzie na plener w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Powstałe tam prace będą pokazane publiczności po powrocie do Warszawy, w parku Morskie Oko położonym nieopodal Muzeum Rzeźby.

 

Bogaty katalog dzieł

 

Wystawie, której kuratorką jest Katarzyna Kucharska-Hornung, a współpracę kuratorską zapewnili: Julita Dembowska, Karol Hordziej, towarzyszy bogaty katalog prezentujący prace kilkudziesięciu artystów związanych i z Zakopanem, i z Warszawą.

 

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy.

 

Ekspozycja będzie czynna od 23 kwietnia do 6 sierpnia 2017 w Muzeum Rzeźby w Królikarni - oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, a w 2018 roku w zakopiańskiej Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie