Prawie 4 tys. Francuzów może głosować w Polsce. Lokale wyborcze w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

Polska
Prawie 4 tys. Francuzów może głosować w Polsce. Lokale wyborcze w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu
PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

- Do konsularnego rejestru wyborców wpisanych jest dokładnie 3.956 Francuzów mieszkających w Polsce. Oznacza to, że są uprawnieni do wzięcia udziału w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji - powiedział w niedzielę chargé d'affaires ad interim ambasady Francji w Polsce, Sylvian Guiaugué. Jak dodał, głosowanie w ambasadzie odbywa się bez zakłóceń.

- W zależności od miejsca zamieszkania mogą głosować w jednym z czterech lokali wyborczych. Ze względu na dużą liczbę wyborców dwa lokale wyborcze znajdują się w Warszawie, na terenie ambasady Francji, a dwa pozostałe - w Krakowie i Wrocławiu. Lokale wyborcze są czynne od godz. 8 do 19.

 

Frekwencja nieco wyższa niż w 2012 roku

 

Guiaugue poinformował, że frekwencja wyborcza na terenie Francji o godz. 12. wyniosła 28,54 proc. i była nieco wyższa niż frekwencja o tej samej porze podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2012 roku. Wówczas wynosiła 28,29 proc.

 

We Francji w niedzielę trwa pierwsza tura wyborów prezydenckich. Według ostatnich sondaży największe szanse na przejście do drugiej tury, wyznaczonej na 7 maja, mają: centrysta Emmanuel Macron oraz Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. Za nimi plasują się: kandydat centroprawicy Francois Fillon i przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.

 

Do głosowania uprawnionych jest blisko 47 mln osób. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne do ochrony 67 tys. lokali wyborczych skierowano ponad 50 tys. policjantów i 7 tys. żołnierzy.

 

PAP

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie