"Nie zamawiano ekspertyz ws. fałszerstwa przy wyborze Tuska". MSZ odpowiada posłowi PO

Polska
"Nie zamawiano ekspertyz ws. fałszerstwa przy wyborze Tuska". MSZ odpowiada posłowi PO
Polsat News

"Rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Donalda Tuska" - odpowiedziało MSZ na interpelację Krzysztofa Brejzy. Poseł PO przywołując słowa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który stwierdził, że na tę okoliczność (fałszerstw - red.) dysponuje ekspertyzami, chciał się dowiedzieć, m.in. kto jest autorem ekspertyz i kiedy je zlecono.

27 marca minister Waszczykowski powiedział, że  Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej "w sposób, który można zakwestionować (...). Będzie można wytłumaczyć, że doszło do fałszerstwa".

 

- Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - stwierdził.

 

Kilka godzin później podczas konferencji prasowej oświadczył, że "nie ma żadnych politycznych decyzji, żeby z tych ekspertyz skorzystać, ale one funkcjonują".

 

Pytania bezprzedmiotowe

 

28 marca poseł Brejza skierował do premier Beaty Szydło interpelację ws. wypowiedzi Waszczykowskiego.

 

Chciał się dowiedzieć, "kto jest autorem ekspertyz, o których wspomina Minister Spraw Zagranicznych, które miałyby potwierdzać rzekome fałszerstwa przy wyborze Tuska", kiedy zlecono ich sporządzenie i kiedy opinia publiczna będzie mogła je poznać.

 

Na stronie Sejmu opublikowano odpowiedź wicesza MSZ Konrada Szymańskiego z 19 kwietnia, że rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Tuska, "zatem pytania o autora ekspertyz, o datę ich zamówienia oraz o udostępnienie pełnej wersji tych ekspertyz są bezprzedmiotowe".

  

 

 

 

 

polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie