Zmarł Stefan Sutkowski, założyciel Warszawskiej Opery Kameralnej

Kultura
Zmarł Stefan Sutkowski, założyciel Warszawskiej Opery Kameralnej
Exploti/Wikimedia Commons/domena publiczna

W wieku 85 lat zmarł w sobotę Stefan Sutkowski, założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej Historia Muzyki Polskiej - poinformował Krzysztof Kur, były zastępca dyrektora Opery.

Jak poinformował Kur, Stefan Sutkowski, muzykolog i działacz muzyczny, miał wpływ na kształt polskiego życia muzycznego ostatnich 60 lat. "W 1957 roku stworzył zespół instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Na jego bazie w 1961 roku założył Warszawską Operę Kameralną, której dyrektorem był nieprzerwanie do 2012 roku" - napisał.

 

Odznaczenia w Polsce i za granicą

 

Stefan Sutkowski za swoją działalność uhonorowany został najwyższymi polskimi orderami państwowymi, m.in. w roku 2001 Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a także zagranicznymi: Krzyżem Honorowym I Klasy w dziedzinie Nauki i Sztuki Prezydenta Republiki Austrii (1991), Komandorią Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1999), Krzyżem Oficerskim Zakonu Kawalerów Maltańskich.

 

"W roku 2007 otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - swojej macierzystej uczelni" - poinformował Kur.

 

Pomysłodawca unikalnego festiwalu

 

Od 15 czerwca do 26 lipca 1991 (dla uczczenia 200. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta), z inicjatywy Sutkowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej zorganizowano Festiwal Mozartowski.

 

Artyści wykonali wówczas wszystkie (26 tytułów) dzieła sceniczne Mozarta, w tym utwory oratoryjne, symfoniczne, kameralne i organowe. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od tego czasu Festiwal Mozartowski stał się w Warszawie imprezą coroczną i odbywa się zawsze pomiędzy 15 czerwca a 26 lipca.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie