Wygrali przed sądem. Ich córka może nazywać się Allah

Świat
Wygrali przed sądem. Ich córka może nazywać się Allah
commons.wikimedia.org/maveric2003/(cc-by-2.0)
Zdjęcie ilustracyjne

Para w amerykańskim stanie Georgia wygrała sądową batalię, by ich córeczka mogła nosić nazwisko Allah. Wcześniej władze stanowe odmówiły wydania aktu urodzenia dziewczynki, bo żadne z rodziców nie nazywa się Allah. - Decyzja sądu to zwycięstwo wolności słowa - powiedziała prawniczka, która reprezentowała rodziców.

Elizabeth Handy i Bilal Walk, którzy nie są małżeństwem, uznali, że arabskie słowo oznaczające "Bóg" brzmi szlachetnie. Dlatego chcieli nazwać swoją córkę ZalyKha Graceful Lorraina Allah. Departament Zdrowia stanu Georgia odmówił jednak wydania aktu urodzenia dziewczynki. Urzędnicy uznali, że dziecko powinno mieć jedno z nazwisk rodziców lub kombinację obu.

 

Rok była bez nazwiska


Mała ZalyKha Graceful Lorraina ponad rok oficjalnie pozostawała więc bez nazwiska. Rodzice z obawy, że jej prawa jako obywatelki Stanów Zjednoczonych będą kwestionowane, zdecydowali się wstąpić na drogę prawną. Sąd w końcu uznał, że mogą nazwać córeczką Allah.

 

- Jest to ważna gwarancja praw rodzicielskich. Rząd nie powinien dyktować, jak rodzice mogą nazywać swoje dziecko - powiedziała prawniczka Andrea Young z Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich.

 

Muzułmanie czują się obrażeni


Prawo stanu Georgia wymaga, aby urzędnicy zezwalali na dowolne imię dla dziecka, dopóki nie jest prowokujące lub obraźliwe.


Zdaniem społeczności muzułmańskiej w tym przypadku taka sytuacja miała miejsce. Rada ds. Stosunków Amerykańsko-Islamskich stwierdziła, że ​​używanie Allaha jako nazwiska obraża religię muzułmańską.

 

Handy i Bilal Walk mają już dwóch synów, którzy także dostali nazwisko Allah, ale w ich przypadku nie było prawnych komplikacji.

 

bbc.com, polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie