Schetyna: prokuratura powinna zająć się sprawą Berczyńskiego

Polska
Schetyna: prokuratura powinna zająć się sprawą Berczyńskiego
PAP/Leszek Szymański

Prokuratura z urzędu musi natychmiast wszcząć postępowanie wyjaśniające ws. roli dr. Wacława Berczyńskiego w odwołaniu przetargu na francuskie Caracale - uważa szef PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, jeśli prokuratura sama nie podejmie działań, Platforma złoży zawiadomienie.

Przewodniczący Platformy w piątkowym "Salonie politycznym Trójki" podkreślił, że sprawa udziału Berczyńskiego w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiej armii nie kończy się wraz z przyjęciem jego dymisji z szefowania podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

 

- Ta sprawa nie kończy się przyjęciem dymisji, bo Berczyński został w USA, nie wrócił do Polski, po tym jak ujawnił, że miał wpływ na odwołanie czy zdemolowanie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe - podkreślił polityk.

 

"To ja wykończyłem Caracale"


W czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przyjął dymisję Berczyńskiego z kierowania podkomisją do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Będzie on jednak nadal członkiem podkomisji.

 

W opublikowanym w miniony piątek wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński, który jest przewodniczącym rady nadzorczej remontujących śmigłowce Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, stwierdził: "to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie".

 

Według przytoczonej przez "DGP" relacji Berczyńskiego, minister Antoni Macierewicz powiedział mu: "Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców", miano mu też zaproponować pracę w WZL-1.

 

"Będziemy zawiadamiali prokuraturę"


Schetyna podkreślił, że Berczyński przez wiele lat był pracownikiem amerykańskiej firmy Boeing, która była "natychmiastowym, ekspresowym oferentem śmigłowców po odwołaniu pierwszego przetargu".

 

- Uważam, że jest to kwestia służb, przede wszystkim prokuratury. To prokurator natychmiast musi wszcząć postępowanie wyjaśniające w tej kwestii - powiedział szef PO. Jak dodał, prokuratura powinna się tym też zająć z urzędu.

 

Schetyna zapowiedział, że jeśli prokuratura nie zareaguje, to PO złoży zawiadomienie w tej sprawie. - Mówiliśmy o konieczności komisji śledczej. Oczywiście będziemy zawiadamiali prokuraturę - zapowiedział polityk.

 

Wniosek o odwołanie Macierewicza


Schetyna przypomniał, że jego klub złoży w piątek wniosek o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza. - On też jest odpowiedzialny za tę awanturę, za ten skandal związany z Berczyńskim i z całą komisją (smoleńską), pieniędzmi budżetowymi, które utrzymują grupę ludzi, którzy kompromitują nie tylko siebie, ale też instytucje państwa - zaznaczył szef PO.

 

Jego zdaniem, nie ma nadzoru nad MON, w szczególności przez zwierzchnika sił zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudę. Podkreślił, że prezydent nie otrzymuje odpowiedzi na pisma, jakie kierował do Macierewicza. Schetyna ocenił, że taka sytuacja pokazuje "totalną bezradność" głowy państwa.

 

- Bezpieczeństwo narodowe, obrona narodowa, te ogromne miliardy, które są tam zapisane w budżecie, pozycja naszego bezpieczeństwa w NATO, cała polityka bezpieczeństwa i obrony UE, to są zbyt poważne sprawy, żebyśmy cynicznie chcieli utrzymać Macierewicza na swoim stanowisku. On powinien odejść jak najszybciej - podkreślił przewodniczący PO.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie