Magierowski: pismo prezydenta do szefa MON w trybie dostępu do informacji publicznej

Polska
Magierowski: pismo prezydenta do szefa MON w trybie dostępu do informacji publicznej
Cezary/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Pismo skierowane przez prezydenta Andrzeja Dudę do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza zostało ujawnione w trybie dostępu do informacji publicznej - powiedział w piątek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

W upublicznionym kolejnym liście prezydenta do szefa MON Andrzej Duda pyta m.in. o liczbę przeniesień żołnierzy zawodowych z jednostek operacyjnych do nowo tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej. List opublikowano w czwartek wieczorem na Twitterze na koncie Dane Publiczne.

 

Magierowski: "pismo nie wyciekło"

 

Magierowski powiedział w piątek w TVN24, że media piszą o tym, że kolejne pismo "wyciekło czy też wypłynęło do opinii publicznej".

 

- Zwrócę tylko uwagę, że zostało ono ujawnione w trybie dostępu do informacji publicznej, ponieważ ta korespondencja jest korespondencją jawną i prawo nakazuje nam, Kancelarii Prezydenta, takie pisma upubliczniać - powiedział.

 

Podkreślił, że korespondencja między prezydentem i szefem MON nie jest niczym nadzwyczajnym i stanowi jedną z form dialogu.

 

- Pan prezydent śledzi z uwagą wszystkie działania pana ministra obrony narodowej jako że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Ma swoje uwagi, ma swoje wątpliwości niekiedy i stara się poruszać te kwestie w swoich rozmowach, czy właśnie w pismach kierowanych do pana ministra obrony narodowej oczekując wyjaśnień, oczekując doprecyzowania pewnych informacji. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego - powiedział Magierowski.

 

 

"Rozmowy toczą się kanałem oficjalnym"

 

Podkreślił, że prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i jego rolą, wedle konstytucji, jest właśnie nadzorowanie "pewnych procesów, które toczą się czy to w Ministerstwie Obrony Narodowej, czy to w polskiej armii".

 

- Pan prezydent wielokrotnie mówił o swoich wątpliwościach, mówił o swoich uwagach do pewnych działań, posunięć, decyzji pana ministra Antoniego Macierewicza, niekiedy wysyłał do niego pisma z prośbą o doprecyzowanie pewnych kwestii - dodał.

 

- Nie ma nic nadzwyczajnego, że ten dialog między Kancelarią Prezydenta czy też Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a MON toczy się dwutorowo - to są rozmowy pana prezydenta z panem ministrem, także pana ministra Pawła Solocha, szefa BBN, jako przedstawiciela pana prezydenta. Ale toczą się także tym kanałem oficjalnym, czyli za pośrednictwem pism urzędowych - dodał Magierowski.

 

"Dojaśnienie" kwestii

 

Jak mówił, jednym z tematów dialogu jest tworzenie oddziałów obrony terytorialnej.

 

- Pan prezydent wielokrotnie zwracał uwagę na to, że jest zwolennikiem tego rozwiązania, orędownikiem utworzenia tej kolejnej odnogi polskich sił zbrojnych, uważa że jest ona Polsce niezwykle potrzebna - dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

 

Jak dodał, Andrzej Duda "śledzi to, co się dzieje wokół obrony terytorialnej, tym bardziej chce, aby pewne kwestie zostały, że tak powiem, »dojaśnione« przez pana ministra, stąd te pisma".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie