Morawiecki: podniesiemy kwotę wolną od podatku dla najuboższych

Polska

- Dzięki 500+ wyeliminowaliśmy skrajne ubóstwo u dzieci o 94 proc. To jest coś, gdzie serce każdego porządnego, normalnego Polaka i człowieka cieszy się niezmiernie - mówił w piątek na antenie Polsat News w programie "Prezydenci i Premierzy" wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla najuboższych w 2017 i w 2018 roku.

- Myślę, że wzrost gospodarczy będzie wyższy, niż przewidywaliśmy jeszcze pół roku temu. Większość instytucji finansowych, analitycznych prognozowała wzrost na ten rok 2 proc., niektóre nawet poniżej 2 proc. Tymczasem za I kwartał będzie to zdecydowanie powyżej 3,5 proc., a może poniżej 4 proc. - mówił Morawiecki. Jego zdaniem to bardzo dobry wzrost.

 

- Te osoby, które są bardzo, bardzo ubogie, to podnieśliśmy dla nich kwotę wolną od podatku. Podniesiemy tę kwotę wolną od podatku ponownie, jeszcze w tym roku i w przyszłym roku, tak, żeby te osoby, które najmniej zarabiają, są poniżej wręcz granicy ubóstwa określonej u nas w prawie, żeby mogły wręcz nie płacić podatku - powiedział Morawiecki.

 

- Natomiast tym, którzy uciekają z podatkami do rajów podatkowych, to tutaj mam dla nich złą wiadomość, ponieważ nasze służby skarbowe, nasze służby celne i celno-skarbowe bardzo mocno analizują wszystkie dane, patrzą na te raje podatkowe - dodał minister finansów.

 

"Bardzo ostro walczę przeciwko rajom podatkowym"

 

Morawiecki zaznaczył, że on sam, jeżdżąc do Brukseli, spotykając się z ministrami finansów z innych krajów "bardzo ostro walczy przeciwko rajom podatkowym". - I muszę powiedzieć, że to też odnosi rezultaty - podkreślił.

 

Wicepremier podziękował także przedsiębiorcom, którzy płacą w Polsce podatki. - To jest ich znakomite osiągnięcie, to, co my mamy w budżecie - zaznaczył.

 

W listopadzie ubiegłego roku parlament zmienił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwiększając od 2017 roku kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających z 3091 do 6600 złotych (dla około 4 mln osób) i likwidując tę kwotę dla osób zarabiających 127 tys. złotych rocznie i więcej.

 

W kampanii wyborczej politycy PiS obiecywali poniesienie wszystkim kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. W listopadzie 2015 r. w czasie sejmowego expose nowa premier zapewniała, że stanie się tak w ciągu 100 pierwszych dni rządu.

 

polsatnews.pl

pam/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie