Atak zimna we Włoszech. Straty rolników nawet 100 mln euro

Świat
Atak zimna we Włoszech. Straty rolników nawet 100 mln euro
pixabay.com/public domain/

Temperatury w dużej części kraju spadły raptownie średnio o 12 stopni Celsjusza, co zniszczyło wiele upraw, przede wszystkim winorośli. Włoscy rolnicy liczą straty. Wstępnie ocenili je na 100 milionów euro.

Po wyjątkowo ciężkiej zimie, która przyniosła szkody szacowane na setki milionów euro, Włochy zmagają się w ostatnich dniach z falą zimna. Najgorsza pogoda jest w północnej części kraju, ale i na południu sytuacja nie wygląda dobrze. 

 

Fatalna pogoda zniszczyła winnice

 

Związek rolników Coldiretti zauważył w piątek, że przymrozki i chłód oraz gradobicia i lodowaty wiatr mają katastrofalny wpływ na winnice, uprawy warzyw i owoców od Doliny Aosty i Lombardii na północy po Kampanię i Sardynię na południu.

 

Według związku, w Wenecji Euganejskiej straty dotyczą 70-80 procent winogron szczepu Merlot. W kilku regionach zdziesiątkowane zostały także uprawy innych gatunków winorośli, białych i czerwonych.

 

Zmarzły także inne uprawy

 

Zmarzły uprawy gruszek w okolicach Mantui, moreli koło Pawii, wiśni z Modeny, jabłek spod Neapolu - wyliczają rolnicy. Ostrzegają, że zagrożone są również pola ze zbieranymi już o tej porze roku warzywami, w tym sałatą i roślinami strączkowymi, a także gaje oliwne na południu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie