12 gmin przeprowadzi referenda ws. metropolii warszawskiej

Polska
12 gmin przeprowadzi referenda ws. metropolii warszawskiej
Polsat News

Zaplanowano już 12 referendów ws. projektowanej przez PiS ustawy o metropolii warszawskiej: w maju w Nieporęcie i Konstancinie-Jeziornej, w czerwcu w Izabelinie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Michałowicach, Milanówku, Błoniach, Wieliszewie, Józefowie, Starych Babicach i Ożarowie Mazowieckim.

26 kwietnia na sesji rady gminy Lesznowola ma zapaść decyzja o organizacji referendum w tej gminie (11 czerwca). 14 maja w sprawie przyszłości swej gminy głosować będą mieszkańcy Nieporętu, a 28 maja - Konstancina-Jeziornej.

 

Rada gminy Babice Stare 13 kwietnia podjęła decyzję o organizacji referendum w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej. Odbędzie się ono 4 czerwca.

 

Wcześniej podobne decyzje podjęły rady: 10 kwietnia - w Błoniu, a dwa dni później - w Michałowicach i Wieliszewie. We wszystkich tych gminach referenda odbędą się - podobnie jak w Babicach - 4 czerwca. Informacje na ten temat można znaleźć na portalach gmin.

 

Rada miejska w Ożarowie Mazowieckim na nadzwyczajnej sesji zwołanej 13 kwietnia, podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego. Referendum odbędzie się 4 czerwca.

 

Rada gminy Izabelin oraz rada miejska Piaseczna 19 kwietnia podjęły decyzję o przeprowadzeniu referendum. Dzień później taką decyzję podjęły rady miast Rady miast: Podkowy Leśnej, Józefowa i Milanówka. Wszystkie referenda mają odbyć się 4 czerwca.

 

Agnieszka Anna Adamus z urzędu gminy Lesznowola przekazała, że 26 kwietnia na sesji rady gminy Lesznowola zapadnie decyzja o organizacji referendum w tej gminie (miałoby się odbyć 11 czerwca).

 

Pytania referendalne prawie we wszystkich gminach będą podobne: czy jest pan/pani za tym, by m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła daną gminę.

 

Dwa pytania w Podkowie Leśnej

 

W Podkowie Leśnej w referendum zostaną zadane dwa pytania: "czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi?" oraz "czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?".

 

Decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie włączenia Podkowy Leśnej do metropolii warszawskiej podjęła jeszcze w lutym tamtejsza rada gminy (miało się odbyć 2 kwietnia), jednak 9 marca unieważnił ją wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Wojewoda kwestionował m.in. sposób sformułowania pytania referendalnego, które brzmiało: "Czy jest Pan/Pani za dołączeniem Miasta Podkowa Leśna do Miasta Stołecznego Warszawy?".

 

9 marca Sipiera stwierdził też nieważność uchwały o przeprowadzeniu 26 marca referendum w Warszawie, gdzie mieszkańcy mieli określić, czy są "za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Wojewoda uznał, że pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS.

 

21 marca Rada Warszawy odwołała się od decyzji Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin ewentualnej rozprawy nie jest jeszcze znany.

 

Referendum w Legionowie

 

26 marca odbyło się referendum w Legionowie. Jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział 46,72 proc. uprawnionych (do stwierdzenia ważności konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

 

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

 

Stołeczny PiS od kilku tygodni prowadzi konsultacje społeczne dotyczące projektu. Poseł PiS Jacek Sasin, jeden z autorów proponowanych zmian, zapewnił, że ich wynik będzie miał decydujący wpływ na kształt przyszłej metropolii.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie