"Drzewo zetną, bażanta zastrzelą, ale Was nie zmogą". Tusk dziękuje na Twitterze

Polska
"Drzewo zetną, bażanta zastrzelą, ale Was nie zmogą". Tusk dziękuje na Twitterze
PAP/Bartłomiej Zborowski

Dzięki za Wasze "Sto lat" - najpiękniejsze, jakie w życiu słyszałem - napisał w czwartek na Twitterze Donald Tusk. "Drzewo zetną, bażanta zastrzelą, ale Was nie zmogą" - dodał szef Rady Europejskiej.

 

W środę po godz. 20.20 przewodniczący Rady Europejskiej opuścił gmach warszawskiej prokuratury, gdzie przebywał 9 godzin, zeznając jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

 

Donald Tusk przyjechał do Warszawy pociągiem. Na Dworcu Centralnym w Warszawie przywitał go tłum zarówno zwolenników, wśród których dominowali działacze młodzieżówki PO - Stowarzyszenia Młodzi Demokraci oraz Komitetu Obrony Demokracji, jak i przeciwników, m.in. z klubów Gazety Polskiej.

 

Wsparcie dla Tuska

 

Na szefa Rady Europejskiej czekali też m.in. politycy PO - b. premier Ewa Kopacz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska, b. wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, b. wiceszef MSZ ds. UE Rafał Trzaskowski, a także posłowie: Cezary Tomczyk, Jakub Rutnicki i Sławomir Nitras. Szefa PO Grzegorza Schetyny nie było.

 

Lider Platformy pytany przez dziennikarzy w Sejmie o powody nieobecności wyjaśnił, że w tym czasie brał udział w obchodach 74. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. - My specjalnie nie robiliśmy akcji z tego przywitania akcji partyjnej. To miało sens, że ona była społeczna i oddolna, (...) podobnie było z "czarnym protestem", też absolutnie oddolnym, emocjonalnym i w ogromnej skali - zaznaczył Schetyna.

 

"Donald Tusk nie daj się"

 

Z dworca w licznej grupie osób Tusk przeszedł pieszo do budynku prokuratury przy ulicy Nowowiejskiej. Gdy Tusk wchodził do prokuratury, część osób skandowała "Donald Tusk nie daj się", biła mu brawo i śpiewała "100 lat".

 

Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów i opinii szefa MON. W grudniu 2016 r. ujawniono, że w tym śledztwie postawiono zarzuty byłym szefom SKW Januszowi Noskowi i jego następcy Piotrowi Pytlowi; trzecim podejrzanym jest Krzysztof D., b. dyrektor szefa gabinetu SKW.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie