Prezenter Bill O'Reilly zwolniony z Fox News wz. z oskarżeniami o molestowanie

Świat
Prezenter Bill O'Reilly zwolniony z Fox News wz. z oskarżeniami o molestowanie
PAP/EPA/Justin Lane

Najpopularniejszy prezenter informacyjnej stacji telewizyjnej Fox News, Bill O'Reilly, został w środę zwolniony po ponad 20 latach prowadzenia swego programu w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne. Prezenter odrzucił te oskarżenia jako "bezpodstawne".

Program "O'Reilly Factor" był swego rodzaju znakiem firmowym Fox News i był oglądany codziennie przez wielomilionową widownię. Przynosił też stacji znaczne zyski z reklam, które w 2015 r. wyniosły - według firmy marketingowej Kantar Media - ok. 178 mln dolarów.

 

Nadzwyczajna decyzja rady nadzorczej

 

"Po starannym i dogłębnym zapoznaniu się z zarzutami... uzgodniliśmy, że Bill O'Reilly nie powróci do Fox News Channel" - głosi komunikat właściciela stacji koncernu 21st Century Fox. Według mediów, decyzję podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu rady nadzorczej 21st Century Fox.

 

Poinformowano, że O'Reilly'ego zastąpi inny prezenter Tucker Carlson. Komunikat podpisał szef koncernu Rupert Murdoch i jego synowie Lachlan i James.

 

Murdoch określił O'Reilly'ego jako "jedną z najwybitniejszych osobowości telewizyjnych", ale podkreślił równocześnie, że firma "musi umacniać środowisko pracy oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku".

 

"Realia, w których osoby publiczne muszą dziś żyć"

 

O'Reilly przebywa na urlopie od 12 kwietnia a środę sfotografowano go w Rzymie jak ściska dłoń papieża Franciszka. Kiedy dowiedział się o zwolnieniu opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że "jest głęboko przygnębiające odchodzić w rezultacie całkowicie bezpodstawnych oskarżeń, ale są to, niestety, realia, w których osoby publiczne muszą dziś żyć."

 

Upadek popularnego prezentera, znanego z prawicowych i konserwatywnych poglądów, rozpoczął się 2 kwietnia kiedy "The New York Times" poinformował, że pięć kobiet miało otrzymać 13 mln dolarów tytułem zadośćuczynienia za "niewłaściwe" zachowania O'Reilly'ego wobec nich.

 

"Pozbawione wszelkich podstaw"

 

Prezenter odrzucił od razu te oskarżenia jako "pozbawione wszelkich podstaw". Spowodowały one jednak wycofanie się ze sponsorowania jego programu ponad 50 reklamodawców, chociaż oglądalność jego programu wzrosła.

 

Odejście O'Reilly'ego nastąpiło 9 miesięcy po tym jak w związku z podobnymi zarzutami o molestowanie seksualne zwolniono jego byłego szefa Rogera Ailesa.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie