Polska wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie

Biznes
Polska wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie
Pixabay/adam_gorka

W Polsce przypada 365 mieszkań na tysiąc osób - średnia w Europie wynosi 435. Planujemy do 2030 r. dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań - wskazał w czwartek wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie plus - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.


Przytoczył dane BGKN, według których "w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus".

 

Rząd kończy prace tzw. bankiem ziemi


Dodał, że rząd "kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa", czyli tzw. bankiem ziemi. - Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować - mówił.


Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. Termin wprowadzenia "został określony na drugi kwartał 2018" - dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły.


Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych. - Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne - mówił Smoliński.

 

"Część komunalnych mieszkań sama się opróżni"


Dodał, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.


- Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych - wskazał. To ma przyczynić się do tego, że "część komunalnych mieszkań sama się opróżni", bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić "stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal" - powiedział Smoliński.


Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli "czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej". Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie