Metalmania wraca do katowickiego Spodka! Po 9 latach!

Kultura
Metalmania wraca do katowickiego Spodka! Po 9 latach!
commons.wikimedia.org/Lilly M/CC BY 3.0
Metalmania wraca do katowickiego Spodka po 9 latach przerwy.

W sobotę 22 kwietnia, po 9 latach przerwy, do katowickiego Spodka powróci festiwal Metalmania - jedna z największych heavymetalowych imprez w środkowej Europie. Wśród gwiazd 23. edycji są m.in. takie zespoły jak Samael, Moonspell czy Sodom.

Początki festiwalu sięgają końca lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu impreza ściągała na Śląsk rzesze fanów ciężkich brzmień z Polski i z zagranicy. Ostatnia edycja imprezy odbyła się w 2008 r. i zgromadziła około 5 tys. widzów m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czech i Węgier.

 

22 zespoły po 9 latach przerwy

 

W tym roku po 9 dziewięciu latach przerwy, do Katowic ponownie zjedzie się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej. Przez całą sobotę na dwóch scenach zagrają 22 zespoły.

 

Gwiazdą imprezy będzie szwajcarska grupa Samael działająca od 1987 r. Zespół wyszedł z blackmetalowej stylistyki, a z czasem wzbogacił swoje brzmienie i ewoluował w bardziej industrialnym kierunku. Jak poinformowali organizatorzy, na Metalmanię formacja przygotuje specjalny set. Złożą się na niego kultowe utwory z pierwszych płyt grupy, a także kompozycje z najnowszego albumu, który ukaże się niebawem.

 

Heavy, thrash, black, gothic

 

W Spodku zagra też Moonspell - legenda portugalskiej sceny metalowej. Zespół działa od 1992 r. i ma na swoim koncie 11 studyjnych albumów. Ostatnie ich płyty ukazują powrót grupy do muzyki black i gothic metal.

 

Na scenie pojawi się także, należący do czołówki niemieckiego thrash metalu, zespół Sodom, szwajcarska grupa Coroner, a także polska grupa muzyczna wykonująca black metal - Furia oraz jeden z prekursorów death metalu na polskiej scenie - zespół Vader.

 

Prócz nich wystąpią też: Arcturus, Tygers Of Pan Tang, Obscure Sphinx, Impaled Nazarene, ThermiT, Entombed A.D., CETI i Animations.

 

Festiwal poprowadzi pisarz

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznej imprezy będą: wokalista Roman Kostrzewski, artystka wykonująca obrazy z płyt winylowych Aga Krysiuk oraz ilustrator m.in. płyt metalowych zespołów Zbigniew M. Bielak. Imprezę poprowadzi pisarz Łukasz Orbitowski.

 

Atrakcją festiwalu jest również możliwość bezpośredniego spotkania fanów z zespołami - ich członkowie tradycyjnie wychodzą podpisywać płyty i pozować do zdjęć.

 

Współorganizatorem festiwalu są Katowice - Miasto Muzyki UNESCO.

 

Pierwsza Metalmania odbyła się w 1986 r. - wtedy w Spodku wystąpili: Alaska, Killer, Kat oraz Turbo. Przez następne lata festiwal odbywał się w różnych miejscach i występowały na nim zespoły reprezentujące różnorodne style muzyczne - m.in. Overkill, Helloween, Kreator, Sepultura, Death, Messiah, Fear Factory, Judas Priest, Vader, TSA, Moonlight i Acid Drinkers.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie