"Inicjatywa referendalna ws. reformy edukacji jest spóźniona"

Polska
"Inicjatywa referendalna ws. reformy edukacji jest spóźniona"
PAP/Leszek Szymański

Szanujemy inicjatywy obywatelskie, ale ta dotycząca referendum ws. reformy edukacji jest spóźniona - ocenił w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek był pytany o sprawę referendum na czwartkowym briefingu w Senacie. Podkreślił, że szanuje inicjatywy obywatelskie, ale tę uważa za spóźnioną. - To działanie spóźnione, trzeba było to robić (wnioskować o referendum) w momencie, gdy pracowaliśmy nad reformą - powiedział Karczewski.

 

Przypomniał, że PiS zapowiadało w swojej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, że zamierza zlikwidować gimnazja. Zdaniem Karczewskiego, zwycięstwo wyborcze PiS pokazuje, że Polacy akceptują reformę.

 

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum

 

Ponad 910,5 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

 

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia związał się komitet referendalny, w skład którego wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

 

Reforma edukacji

 

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie