Waszczykowski rozmawiał z Tillersonem. O bezpieczeństwie, zniesieniu wiz do USA i katastrofie smoleńskiej

Polska
Waszczykowski rozmawiał z Tillersonem. O bezpieczeństwie, zniesieniu wiz do USA i katastrofie smoleńskiej
PAP/EPA/Tasos Katopodis
Minister Witold Waszczykowski i sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w środę podczas swojego pierwszego oficjalnego spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem poruszył m.in. kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Omawiał także stosunki polsko-rosyjskie i poruszył temat katastrofy smoleńskiej.

Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że zagadnienie objęcia Polaków programem ruchu bezwizowego pojawiło się przy okazji omawiania zagadnień dwustronnej współpracy gospodarczej.

 

- Mówiłem o wymianie młodzieży, o zagadnieniach innowacyjności. Polska w tym roku otwiera konsulat w Houston, który będzie odgrywał rolę ekonomiczną, bo Houston jest centrum przemysłu kosmicznego, chcemy otworzyć konsulat w Seattle, które jest także wielkim centrum gospodarczym - powiedział Waszczykowski.

 

Zniesienie wiz ułatwi współpracę gospodarczą

 

Zastrzegł jednak, że aby kontynuować współpracę gospodarczą, przydałoby się objąć Polskę programem "visa waiver", czyli ruchu bezwizowego.

 

Warunkiem włączenia państwa do programu ruchu bezwizowego, jest nieprzekraczalny limit odmów wiz ustalony w prawie amerykańskim na 3 proc.

 

Zapytany o reakcję Tillersona, który w przeszłości był szefem wielonarodowej korporacji petrochemicznej ExxonMobil, minister Waszczykowski przyznał, że sekretarz stanu wie o przekraczaniu dopuszczalnego odsetka odmów wiz amerykańskich wydawanych Polakom, uważa jednak, że kwestia ta "powinna być po obu stronach wyjaśniona".

 

Minister Waszczykowski podczas rozmowy z przedstawicielami polskich mediów wskazał, że o odmowie wydania wiz decydują amerykańscy konsulowie w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Polsce.

 

- Zatem nie jest prawdą - podkreślił minister - że tylko Kongres może zmienić kryteria programu bezwizowego, bo przecież administracja ma na to wpływ - powiedział Waszczykowski.

 

Możliwe spotkanie Trumpa i Dudy

 

Waszczykowski wyraził w środę nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.

 

- Prezydent Trump i prezydent Duda będą mieli okazję albo spotkać się w Brukseli podczas spotkania na szczycie NATO w maju, albo prezydent Trump może odwiedzić Polskę przy okazji Forum Wrocławskiego, które będzie się odbywać równolegle ze spotkaniem grupy G20 w Hamburgu - powiedział Waszczykowski po zakończeniu rozmów z szefem amerykańskiej dyplomacji.

 

Zaproszenie do wizyty w Polsce przedłożył prezydentowi Trumpowi - w imieniu polskiego prezydenta oraz prezydent Chorwacji - prezydencki minister Krzysztof Szczerski w czasie wizyty w Waszyngtonie na początku lutego br.

 

Minister Waszczykowski wskazał, że Tillerson w najbliższych tygodniach także będzie miał okazję do odwiedzenia Polski "przy okazji wielu wydarzeń". - Mamy wkrótce spotkanie trójkąta flanki wschodniej, czyli Polska, Rumunia, Turcja. Mamy spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, z państwami bałtyckimi, państwami nordyckimi i spotkanie bukareszteńskiej dziewiątki - wyliczył minister.

 

W sprawie smoleńska ważna jest każda pomoc

 

Szef polskiego MSZ podczas rozmowy z Tillersonem dotyczącej spraw bezpieczeństwa omawiał stosunki polsko-rosyjskie i poruszył temat katastrofy smoleńskiej.

 

- Od siedmiu lat nie jesteśmy w stanie opisać, wykryć, zweryfikować jednoznacznie przyczyn tej katastrofy - podkreślił Waszczykowski.

 

- Powiedziałem Tillersonowi, że w przypadku Smoleńska interesuje nas wszelka pomoc, zarówno techniczna, polityczna w postaci wywierania presji na Rosję, jak i pomoc prawna, ponieważ jeśli nie będzie współpracy ze strony rosyjskiej,​w dalszym ciągu zamierzamy złożyć skargę do Trybunału Międzynarodowego - poinformował szef polskiej dyplomacji.

 

O bezpieczeństwie rozmowy także w Warszawie

 

W środę w Warszawie z delegacją amerykańskich kongresmenów Izby Reprezentantów spotkał się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematami rozmowy było bezpieczeństwo, polityka europejska oraz sytuacja na Ukrainie - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 

Amerykańskiej delegacji kongresmenów z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony przewodniczył kongresmen Paul Cook.

 

"Podczas spotkania, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim, minister Szczerski podziękował za zaangażowanie wojskowe USA w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że powinno mieć ono długoterminowy charakter. Minister zaznaczył, że strategiczne więzi łączące Polskę i USA stanowią jeden z filarów systemu bezpieczeństwa w naszym regionie" - poinformowała na swoich stronach internetowych Kancelaria Prezydenta.

 

Minister zadowolony po spotkaniu

 

Podkreślono, że wypowiadając się w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, Szczerski wyraził zadowolenie z terminowego wdrażania decyzji szczytu NATO w Warszawie.

 

"Z kolei kongresmeni chwalili Polskę za solidarne włączanie się w działania Sojuszu Północnoatlantyckiego na różnych kierunkach zagrożeń oraz utrzymywanie stabilnych, prawnie zagwarantowanych wydatków obronnych na poziomie 2 proc. PKB" - czytamy komunikacie.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie