Trump polecił zbadanie, czy zniesienie sankcji wobec Iranu jest w interesie USA

Świat
Trump polecił zbadanie, czy zniesienie sankcji wobec Iranu jest w interesie USA
Flickr/Blondinrikard Fröberg/CC BY 2.0

Prezydent USA Donald Trump nakazał międzyresortowy przegląd, by ustalić, czy zniesienie sankcji wobec Iranu w ramach porozumienia atomowego z 2015 r. leży w interesach bezpieczeństwa narodowego kraju - oświadczył we wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Tillerson napisał w komunikacie, że Iran wypełnia swoje zobowiązania wynikające z umowy, ale są obawy na temat jego roli jako kraju sponsorującego terroryzm.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że poinformował przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana o decyzji Trumpa i o wypełnianiu przez Iran porozumienia, zawartego za poprzedniej administracji prezydenta Baracka Obamy.

 

14 lipca 2015 roku USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy zawarły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Iran rezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

 

Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w listopadzie ubiegłego roku Trump określał umowę atomową z Iranem jako "katastrofalną" i groził renegocjacją jej zapisów.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze