Szef włoskiego MSZ apeluje do Turcji o uwolnienie zatrzymanego dziennikarza

Świat
Szef włoskiego MSZ apeluje do Turcji o uwolnienie zatrzymanego dziennikarza
flickr.com//Heinrich-Böll-Stiftung/CC BY-SA 2.0
Zatrzymany włoski dziennikarz Gabriele Del Grande.

34-letniego Gabriele Del Grande aresztowano 10 kwietnia, przy granicy z Syrią. Dziennikarz robił wywiad z syryjskimi uchodźcami. Szef MSZ Włoch Angelino Alfano w telefonicznej rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu w środę zaapelował o jego natychmiastowe uwolnienie.

 

34-letniego Del Grande aresztowano 10 kwietnia, gdy robił wywiad z syryjskimi uchodźcami.

 

Dziennikarz rozpoczął głodówkę

 

We wtorek Del Grande, bloger, dziennikarz i filmowiec, rozpoczął strajk głodowy, domagając się wypuszczenia na wolność.

 

O jego zatrzymaniu przez tureckich funkcjonariuszy i umieszczeniu w ośrodku przetrzymywania strona włoska dowiedziała się po ponad tygodniu, ponieważ dziennikarzowi nie pozwolono z nikim się kontaktować i odebrano mu telefon.

 

Alfano po rozmowie z szefem MSZ Turcji powiedział dziennikarzom, że otrzymał zapewnienie o "maksymalnym zaangażowaniu" rządu , aby "procedury jak najszybciej się zakończyły". Wcześniej o uwolnienie Gabriele Del Grande MSZ Włoch zaapelował w wydanej nocie.

 

Nie dopuszczono włoskich delegatów

 

Również w środę do miejsca przetrzymywania dokumentalisty i obrońcy praw człowieka w mieście Mugla udała się włoska delegacja konsularna, ale odmówiono jej prawa spotkania się z zatrzymanym.

 

Dzień wcześniej, zapowiadając strajk głodowy, Del Grande wyjaśnił w rozmowie telefonicznej, że nie postawiono mu żadnych zarzutów, ale odebrano mu wszystkie jego rzeczy.

 

- Powód mojego aresztowania jest związany z moją pracą, o to mnie pytano w czasie przesłuchania. Mogłem skorzystać z telefonu dopiero po dniach protestu - oświadczył, cytowany przez włoskie media.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze